banner200
banner222
28 Haziran 2016 Salı 06:00
Bakan Soylu 'İsrail'den bir haber: Kararlı duruş sonuç verdi
banner188
banner213
banner230

Ordu’dan akşam saatlerinde karayoluyla Trabzon’un Of ilçesine gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, AKP'li Of İlçe Belediyesi'nin iftar programına katıldı. İftar öncesinde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı mehteran takımı da sahne alarak kısa bir konser verdi. Yaklaşık bin 500 kişinin katıldığı iftar yemeğinde konuşan Bakan Soylu, İsrail ile Türkiye arasında ilişkilerin normalleşmesi konusunda varılan anlaşma hakkında değerlendirmelerde bulundu.

İSRAİL 3 TALEPTEN BİRİNİ KABUL ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail ile 'normalleşme' için üç şart öne sürüyordu. Erdoğan'ın şartları, özür ve tazminat ile ablukanın kalkmasıydı. Erdoğan'ın bu şartlarından sadece biri, tazminat ödenmesi kabul gördü. Tazminat da doğrudan değil, bir 'insani fon' aracılığıyla Mavi Marmara'da yaşamını yitirenler ve yaralananların ailelerine iletilecek.

“TÜRKİYE’NİN KARARLI DURUŞU VE ONURLU TEPKİSİ SONUÇ VERMİŞTİR”

Türkiye’nin taleplerinin yerine getirildiğini belirten Bakan Soylu şunları söyledi:
“Bu iftar sofrasından, Gazze’deki Müslüman kardeşlerimize selam göndermek istiyorum. Mavi Marmara saldırısı sonrası Türkiye’nin kararlı duruşu ve onurlu tepkisi sonuç vermiştir. Türkiye’nin özür, tazminat ve Gazze’ye ablukanın kaldırılması talepleri bugün itibarıyla yerine getirilmiştir. Artık Türkiye’nin eli oradaki Müslüman kardeşlerimize daha rahat uzanabilecek ve oradaki kardeşlerimizin de bizim gibi iftar sofralarında buluşabilmesinin, daha insanca yaşayabilmesinin, inşallah önü açılacak.”

“HANİ TÜRKİYE YALNIZLAŞIYORDU? NE OLDU?”

Türkiye’nin taleplerinin kabul edildiğini ve haklılığının tescil edildiğini kaydeden Bakan Soylu sözlerini şöyle sürdürdü:

“İçimizdeki birtakım çatlak seslere de şunu sormak istiyorum; hani biz haksızdık? Hani bu talepler yerine gelmezdi? Hani Türkiye yalnızlaşıyordu? Ne oldu? Türkiye’nin üç talebi de yerine geldi mi? Evet. Türkiye’nin haklılığı tescil edildi mi? Evet. Türkiye yalnızlaştı mı? Hayır. Ey gezi zihniyeti, ey paralel zihniyet, ey kendi ülkesine yabancı zihniyet, demek ki siz iyi okuyamamışsınız. Demek ki siz Türkiye’nin gücünü anlayamamışsınız. Demek ki siz, batı karşısındaki o ezikliği, o teslimiyetçi zihniyetinizi hala üzerinizden atamamışsınız.”

Türkiye'nin ihracatını 36 milyar dolardan 143 milyar dolara çıkarttığını kaydeden Bakan Soylu, 2023’de de kişi başı milli gelirde 25 bin dolarlar hedefiyle güçlü bir ülke olduğunu belirtere açıklamasını noktaladı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 28.06.2016 06:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol