banner200
banner222
26 Eylül 2016 Pazartesi 07:40
Bakan Müezzinoğlu: Emeklilikte yaşa takılanlar takılmaya devam edecek
banner188
banner213
banner230

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, çeşitli programlara katılmak üzere karayoluyla Tekirdağ’a geldi. Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, AKP Tekirdağ milletvekilleri Ayşe Doğan, Metin Akgün ve Mustafa Yel tarafından karşılanan Bakan Müezzinoğlu, kentin çalışma hayatıyla ilgili bir otelde düzenlenen toplantıya katıldı.


'PROMOSYON THHÜDÜMÜZ YOK'
Programın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Müezzinoğlu, emeklilere maaş aldıkları bankalardan promosyon verilmesine yönelik tartışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Hükümet olarak böyle bir taahhütlerinin bulunmadığını kaydeden Bakan Müezzinoğlu şunları kaydetti:

"Ne Bakan olarak ne hükümet olarak bizim emeklilerimize promosyon adı altında herhangi bir ödenek ya da para verme şansımız yok. Yetkimiz yok, böyle bir taahhüttümüz yok. Emeklilere promosyon emekli maaşlarını bankada 1.5 gün ortalama kalması karşılığında hükümetimiz adına 'biz bankalardan ne kopartabiliriz' diye onlara aracılık yapıyoruz. yoksa bu anlamda bizim hükümetimizin, maliyenin her hangi bir bütçesinden 'promosyon’ diye bir ödenek ve ya durum söz konusu değildir."

'BANKALARIN KOMİSYON HAKKI VAR'

Emeklilerin, bankalardan proposyon istediğini, ancak bankaların da maaş ödeme karşılığında komisyon almadıklarını belirten Bakan Müezzinoğlu şöyle devam etti:

"Banka da diyor ki, 'Ben senin paranı ayağına kadar getiriyorum ve sana teslim ediyorum ve bundan da hiç bir ücret almıyorum. Esasında transfer komisyonu alıyorum. Bu hizmeti ben sana ücretsiz yapıyorum bugüne kadar.' Ama bir başkası para yatırsa komisyon alıyor. Hükümetin emeklilere yatırdığı paranın emeklilerimizin eline gitmesi için banka burada bir hizmet yapıyor mu? Yapıyor. Bu hizmetin karşılığında komisyon hakkı var mı? Elimizi vicdanımıza koyduğumuzda var."

'ARACILIK YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ'

Bu anlamda bankalar ile emekliler arasında aracılık yaptıklarını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Biz de diyoruz ki bu kadar güçlü bir müşteri potansiyelimiz var, bunların milyarla ifade edilen bir parası var, bu parasını bu komisyonunun üzerine bir hak daha temin etmeliyiz. Hadise budur" dedi.

FABRİKA ZİYARET ETTİ CAMİ CEMATİNE KONUŞTU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Tekirdağ kent merkezindeki programının ardından Ergene İlçesi’ne geçti. Beraberindekilerle birlikte bir pantolon fabrikasını ziyaret eden bakan Müezzinoğlu, kadın işçilerle birlikte yemek yiyip sohbet etti. Cuma namazını Velimeşe Mahallesi Merkez Camisi’nde kılan Müezzinoğlu, cemaate  hitaben konuşma yaparak birlik ve beraberlik mesajı verdi.

"EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR TAKILMAYA DEVAM EDECEK"

Cami çıkışında gazetecilerin sigorta borçlarına yönelik af olup olmayacağını sorması üzerine konuşan Bakan Mehmet Müezzinoğlu gündemlerinde af olmadığını belirterek, "Şu anda bir af veya yapılandırma ile ilgili bir çalışma yok. Ama genel sağlık sigortasının ödemesindeki geçmişe dönük yeni bir planlama yılbaşından itibaren uygulamaya geçecek. O şimdi bu hükümete (meclise) gidecek süreç, 2-3 ayı daha alır" diye konuştu.

Bir gazetecinin ‘emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir çalışma var mı?’ sorusuna ise "Emeklilikte yaşa takılanlar da takılmaya devam edecektir" diye karşılık verdi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 26.09.2016 07:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol