banner200
banner222
06 Eylül 2016 Salı 17:00
Bakan Kılıç; Erdoğan hakkında konuştu, röportajın kayıtlarına Ankara'da el konuldu
banner188
banner213
banner230

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile bir röportaj gerçekleştirdi. Deutsche Welle, Ankara'daki bakanlık binasında gerçekleştirilen röportaj bittikten sonra, video kaydına bakanlık yetkililerince el konulduğunu duyurdu. DW, Michel Friedman'ın Conflict Zone adlı programı için gerçekleştirildiği belirtilen röportajın kayıtlarına el konulması talimatının bizzat Bakan Kılıç tarafından verildiğini yazdı.

SÖYLEŞİDE İŞLENEN KONULAR: ERDOĞAN'IN SÖZLERİ

Friedman, Bakan'a temmuz ayındaki engellenen darbe girişimi, darbe girişimi sonrası kitlesel görevden almalar ve tutuklamalar, Türk basınının içinde bulunduğu durum ve kadının Türk toplumundaki konumu ile ilgili sorular sordu. Söyleşi sırasında Akif Çağatay Kılıç'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu konularla ilgili olarak söylediklerine açıklık getirmesi de rica edildi.

BASIN SÖZCÜSÜ: YAYINLAYAMAZSINIZ

Bakan Kılıç, söyleşinin tamamlanmasından hemen sonra Michel Friedman ile vedalaştı. Bakan, odadan ayrıldıktan sonra Bakanlık Basın Sözcüsü, DW'nin söyleşiyi yayınlayamayacağını belirtti. Friedman ve ekibinin bu kararı protesto etmesi üzerine televizyon için hazırlanan kayıtlara Bakanlık görevlileri tarafından el konuldu. DW ekibine video kaydını teslim etmeden Bakanlık binasından çıkamayacakları bildirildi.

LIMBOURG: BU BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN BİR KEZ DAHA APAÇIK İHLAL EDİLMESİ DEMEKTİR

DW Genel Müdürü Peter Limbourg, görevlilerinin davranışını en sert şekilde kınadı. Limbourg, “Bu Türkiye'deki basın özgürlüğünün bir kez daha apaçık şekilde ihlal edilmesi demektir. Burada yaşanan Türk yönetimi tarafından yapılmış bir zorlamadır. Bunun hukuk devleti ve demokrasi ilkeleriyle ilgisi yoktur. Bir bakanın kendi rızasıyla söyleşi verdikten sonra sorulan sorular hoşuna gitmediği için söyleşinin yayınlanmasını bu şekilde önlemeye kalkışması kabul edilemez. Türk tarafından video kayıtlarımızın derhal teslim edilmesini talep ediyor ve atılabilecek hukuki adımları inceliyoruz” açıklamasını yaptı.

BAKANLIK: YAYINLANMASI İSTENMEDİ

DW olayın ardından video kayıtlarının 6 Eylül 2016 günü saat 12.00'ye kadar teslim edilmesini istedi. Ankara'dan bu talebe yanıt gelmedi. Bakanlıkla iletişime geçen DW yetkilileri, "bu söyleşinin yayınlanmasının istenmediği" yanıtını aldı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 06.09.2016 17:00
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol