banner200
banner235
banner225
13 Nisan 2016 Çarşamba 16:39
Bakan IŞİD sorusuna yanıt vermedi: Sır ifşa olur!
banner188
banner213
banner230

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel bir süre önce, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu (FATF) Genel Sekreteri David Lewis'in, İtalya'daki bir yardım kuruluşunun Suriyeli çocuklar için topladığı yardımların Türkiye'de IŞİD'e militan toplayan bir kişi tarafından ele geçirilip örgüte dağıtıldığı iddialarını soru önergesiyle meclis gündemine getirdi.

Yazılı açıklama yapan CHP'li Özel, o önergeye Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yerine Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan yanıt geldiğini ifade etti. CHP'li Özel, Bakan Ağbal'ın, önergedeki soruları 5 bin 549 Sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanununun 22'nci maddesine göre, 'Sırrın ifşası' olacağı gerekçesiyle yanıtlamadığını ve IŞİD'in Türkiye'deki finansman faaliyetlerini "sır perdesi" arkasında gizlemeyi tercih ettiği söyledi.Açıklamasında soru önergesine cevap alamadığını belirten CHP'li Özel, hem Başbakan Davutoğlu hem de Maliye Bakanı Ağbal tarafından cevaplanması istemiyle TBMM'ye iki ayrı soru önergesi daha sunduğunu ve konuyu tekrar gündeme taşıdığını belirtti.

Özel, "Oysa 10 Şubat 2016 tarihli soru önergesinde bu kapsamda herhangi bir kişiyle ilgili sır olarak kabul edilebilecek bir bilgi istenilmemiş, olaya ilişkin konuların açıklığa kavuşturulmasına yönelik genel nitelikte sorulara yer verilmiştir" dedi.

CHP'li Özel, sırrın ifşa olmasına yol açmayacak şekilde yöneltilen sorulara verilen yanıtta, yasal bir kılıf uydurularak, anayasal bir denetim mekanizması olan soru önergesi yolunun kullanımının engellendiğini öne sürüp, bunun kabul edilebilir olmadığını ifade etti.

Başbakan Davutoğlu'na yeni bir soru önergesi verdiğini belirten CHP'li Özel, Maliye Bakanı'nın önceki önergeye yanıt vermeyerek IŞİD'i koruma altına almasını uygun bulup bulmadığını, IŞİD terör örgütünün ve Türkiye'deki bağlantılarının korunmasına yönelik olarak başta Maliye Bakanı olmak üzere bakanlara herhangi bir talimat verip vermediğini sorduğunu ifade etti.

CHP'li Özel, Maliye Bakanı Naci Ağbal'a yöneltiği soru önergesinde ise Suriyeli çocuklar için yardım kuruluşları tarafından toplanan paraların IŞİD terör örgütüne gidip gitmediğine ilişkin inceleme yapılıp yapılmadığı bilgisinin nasıl sır saklama kapsamında değerlendirildiğinin açıklanmasını istedi.
CHP'li Özel, Maliye Bakanı Ağbal'a, "Söz konusu soru önergesinde talep edilen bilgilere cevap verilmeyerek İŞID ve Türkiye'deki bağlantıları, korunmak ya da gizlenmek mi istenmektedir" sorusunu yöneltti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 13.04.2016 16:39
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol