banner200
banner222
01 Eylül 2016 Perşembe 03:00
Bakan açıkladı: 6,3 milyon kişi için son 2 ay
banner188
banner213
banner230

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırma imkânından yararlanmak için başvuru süresinin 31 Ekim’de sona ereceğini belirterek, “Mükellefler, bu fırsatı kaçırmamak için başvuruları son güne bırakmasın” dedi. Düzenleme ile yurttaşlara, kamuya olan borçlarını daha az tutarda ve kolay bir şekilde ödeme imkânı tanıdıklarını aktaran Ağbal, “İmkânı olanlar, borçlarını peşin ödemeleri halinde çok ciddi indirimlerden yararlanabilecek. Borcunu taksitle ödemek isteyen vatandaşlarımızın haklarını kaybetmemeleri için özellikle ilk iki taksitini mutlaka aksatmadan ödemesi gerekiyor” diye konuştu.

KİMLER YARARLANACAK

Söz konusu kanun çerçevesinde, milyonlarca mükellefi ilgilendiren vergi cezaları, askerlik, seçim, nüfus, karayolu geçiş ücreti ve RTÜK idari para cezaları, gümrük vergileri, sigorta primleri, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, genel sağlık sigortası prim alacakları gibi birçok alacak ile bunların her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz ve gecikme cezaları yeniden yapılandırılacak. Yasanın çıktığı dönem itibarıyla vergi dairelerine 6.3 milyon yurttaş borçlu konumunda bulunurken, vergi alacağının büyüklüğü ise 90 milyar lira seviyesinde bulunuyor. 

Bu kapsamda 4.2 milyon mükellefin 6.5 milyar lira trafik cezası, 158 bin kişinin 1.1 milyar lira tutarında ecrimisil borcu, 581 bin kişinin 2.1 milyar lira Yurt-Kur Öğrenim ve Harç Kredileri borcu bulunuyor.  Ayrıca, 8.9 milyon kişi ve işverenin de SGK’ye 68 milyar lira seviyesinde kesinleşmiş prim borcu söz konusu.

50 LİRANIN ALTI SİLİNİYOR

Yapılandırma ile vadesi 31 Aralık 2011’den önce olan ve 50 lirayı aşmayan alacakların tahsilinden vazgeçiliyor. Devlette bu kapsama giren 29 milyon dosya bulunurken, düzenleme ile 1.2 milyar liralık kamu alacağından vazgeçiliyor.

YÜZDE 80'E VARAN İNDİRİM

Uygulama kapsamında mükellefler, 30 Haziran’dan önceki dönemlere ait vergi ve cezaları için başvurabilecek. Peşin ödemelerde Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan yüzde 50 indirim yapılacak. Vergi ihtilaflarının sulhla sonlandırılması durumunda mükellefler yüzde 80’e varan indirimden yararlanabilecek. Belediyelerin idari para cezaları hariç, su, atık su ve katı atık ücreti alacakları, ödenmesi gereken paylar beyana dayanan vergiler de yeniden yapılandırılacak. Yapılandırılan borçlar, tercihe göre peşin veya taksitler halinde ödenebilecek. Peşin ödemeler, ilk taksit ödeme süresinin son günü olan 30 Kasım’a kadar yapılacak. Yapılandırmanın sürmesi için ilk iki taksitin zamanında ödenmesi gerekiyor.

 

BAŞVURULAR NE ZAMANA KADAR VE NASIL YAPILACAK?

Yapılandırmadan yararlanmak isteyen mükellefler, başvurularını Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresine (www.gib.gov.tr) ya da bağlı oldukları vergi dairelerine yapabilecekler. Birden fazla vergi dairesine borcu olanların, her bir vergi dairesine ayrı ayrı başvurmaları gerekiyor. Yapılandırılan borçların kredi kartı ile ödenebilmesine imkân tanınıyor.

 

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 01.09.2016 03:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol