banner200
banner235
banner225
30 Nisan 2016 Cumartesi 04:40
Bahçeli’ye can simidi
banner188
banner213
banner230

MHP’nin son hamlesiyle Tosya ve Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi’nin “kurultay için ihtiyadi tedbir” kararının ardından MHP’de “yeni bir karar, iki farklı görüş” ortaya çıktı. Buna göre, en başından bu yana “olağanüstü kurultayın toplanamayacağını” dile getiren Genel Merkez, bu kararın ardından da “kurultay yolunun Yargıtay kararına kadar kapalı” olduğunu belirtirken, muhalifler içinse kurultay süreci devam edecek.

‘Tanımıyoruz’

Muhalifler, MHP’nin Tosya ve Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi’nden aldığı kararın “geçersiz” olduğunu savunuyor. Muhaliflere göre, “eğer bir mahkemeden ihtiyadi tedbir kararı alınacaksa bu karar, kurultay kararı veren Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nden alınmalı.” Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nden alınmayan bir karar da muhalifler için “geçersiz.” Bu nedenle muhalifler “bu kararı tanımayacak.” Kurultay sürecini işletmeye devam edecek.

Son söz Yargıtay’ın

Öte yandan muhalifler, kararın ardından pazartesi günü Yargıtay’ın kapısını çalacak. MHP’de yaşanan “bu kafa karışıklığının” giderilmesi için Yargıtay’dan “MHP dosyasını öne almalarını” talep edecek. Çağrı heyetinin de hafta başında “kurultay sürecinin devamı yönünde” bir açıklama yapması bekleniyor. Her durumda da kurultayla ilgili nihai kararı Yargıtay verecek.

Hükümet doğrudan bu işin içinde

MHP Genel Başkan Adayı Sinan Oğan, olağanüstü kongre sürecinin tedbir kararıyla durdurulmasının ardından, “Hükümet doğrudan bu işin içindedir. MHP tüzük kurultayı Adalet Bakanı’nın meselesi haline gelmiştir. Bu kararın nasıl bir ortamda alındığını da açık şekilde göstermektedir” dedi

Oğan, “Buradan soruyorum; Genel Merkez, Ankara mahkemelerine müracaat etmiş midir, Ankara mahkemelerinden ret kararı almışlar mıdır? Bunu da açıklamaları lazım” diye konuştu. Genel Merkezi’n gülünç duruma düştüğünü vurgulayan Oğan, “Bir Çemişgezek mahkemesi kaldı müracaat etmedikleri. Sırf bu kurultayı durdurmak için ülkücüleri böyle gülünç durumlara düşürmelerinin gereği yok” dedi. Oğan, “MHP kurultay sürecini asla ve kata durduramayacaklar. Ancak geciktirebilirler” dedi.

Genel Başkan adayı Meral Akşener ise kararı “Bu iş, kafasına göre imam arayan Temel’in işine benziyor” sözleriyle değerlendirdi. Akşener, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından verilmiş kararın temyiz hakkının, Yargıtaya müracaat edilmesiyle kullanıldığını söyledi. Akşener, “Biz 15 Mayıs tüzük değişikliği oylamamızı yapacağız” dedi.

 

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 30.04.2016 04:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol