banner200
banner222
21 Eylül 2016 Çarşamba 21:20
Bahama belgeleri dünya ile aynı anda Cumhuriyet'te
banner188
banner213
banner230


Süddeutsche Zeitung aracılığıyla elde edilen Bahamalar belgeleri, Uluslararası Gazetecilik Konsorsiyumu (ICIJ) ile paylaşıldı. ICIJ’in Türkiye partneri Pelin Ünker’in de dahil olduğu çok sayıda gazeteci belgeler üzerinde yaklaşık üç ay çalıştı. Onlarca gazetecinin bu ortak çalışması, Süddeutsche Zeitung, BBC, Le Monde, The Guardian, NDR, L'Espresso, CBC, El Confidencial’ın da aralarında bulunduğu 32 medya kuruluşuyla eş zamanlı olarak Türkiye’de sadece Cumhuriyet tarafından yayımlanıyor.

Vergiden kaçanların gözde ülkesi Bahama'da off-shore hesabı bulunanlar arasında şaşırtıcı isimler var. Bu isimlerden bazıları Amber Rudd, Hasan K. Yardmcı, Cem Kınay, Neelie Kroes.

Türklere ait 10 ŞİRKET VAR

Panama belgelerinin ardından,  dünyanın dört bir yanından çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarının ortaya çıktığı Bahamalar belgelerinde de Türkiye’den isimler yer alıyor. Bahama belgelerinde Türkiye ile ilişkili 10 off-shore şirketi bulunuyor.
Panama'da şirket kuran Türklerden biri Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili Servet Yardımcı’nın ağabeyi, eski AKP milletvekili Hasan Kemal Yardımcı. Bilal Erdoğan'a ait gemiler Yardımcılar Holding'in tersanelerinde yapılmıştı.  
Bir diğer dikkat çekici isim ise rüşvet vermek suçundan interpol tarafından kırmızı bültenle aranan Cem Kınay.

AVRUPA ÇOK ŞAŞIRACAK

Avrupa'dan vergi cennetini tercih eden en dikkat çekici isim ise vergi kaçakçılığıyla mücadelesinden dolayı ödüllendirilen Avrupa Komisyonu eski Başkan Yardımcısı Neelie Kroes. İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd da iki off-shore şirketi ile ilişkili görünüyor.

Politikacılar yine ön planda

Bahamalar belgeleri, Amerika, Afrika, Avrupa, Asya ve Ortadoğu’dan daha önceden görev yapmış ya da halen görevi süren çok sayıda politikacının gizi bağlantılarını gözler önüne seriyor.
Kanada Maliye Bakanı William Francis ‘Bill’ Morneau, Kolombiya eski Enerji ve Maden Bakanı Carlos Caballero Argáez, Bahamalar eski Başbakan Yardımcısı Theodore Brent Symonette, Katar eski Başbakanı Şeyh Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani, Liechtenstein eski Başbakanı Dr. Walter Kieber, Nijerya Prensi Adetokunbo Sijuwade gibi.

#BahamasLeaks belgelerinin tüm ayrıntıları yarın CUMHURİYET GAZETESİ'NDE

Belgelerin bulunduğu veri tabanına https://offshoreleaks.icij.org adresinden ulaşılabiliyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 21.09.2016 21:20
Anahtar Kelimeler:
DünyaHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol