banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
19 Ekim 2016 Çarşamba 12:41
Ayhan Işık: Sinemamız kendi içinde bir kısır döngü yaşıyor

Bir televizyon kanalında yayınlanan 'Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz' dizisinde 'Sibiryalı' karakterine hayat veren Ayhan Işık, Türk sinemasının kendini geliştiremediğini söyleyerek, "Dizi furyasında hep aynı yüzler. Bir diziden çıkıp, diğerine geçiyorlar" dedi.

Antalya'da diz sorunu nedeniyle gittiği Aşır Aksu Hastanesi Fizik Tedavi ünitesinde boynunda rahatsızlık olduğu tespit edilen ve tedaviye alınan oyuncu 55 yaşındaki Ayhan Işık, Türkiye'deki sinema ve dizi sektörünü eleştirdi. 40 gün önce bir film anlaşması için Alanya'ya geldiğini anlatan Ayhan Işık, "Yaklaşık 20 gün önce de tatil yapmaya karar verdim. Tatili bitirdikten sonra İstanbul'a gideceğim gün, uzun zamandır ihmal ettiğim dizim için hastaneye geldim ve uçağımı iptal ettim" dedi.

Diz kapağında sıvı eksikliği olduğunu düşünen Ayhan Işık, hastanede sıkıntının boynundan kaynaklandığını öğrendi. Doktorların kendisine, bunun ileride sıkıntı yaratabileceğini söylediğini belirten Ayhan Işık, "Doktorlar bana fizik tedavinin iyi geleceğine karar verdi. 10 gündür fizik tedavi bölümünde seanslara başladım. Yeni sezona bomba gibi hazır dönüyorum. 26 Ekim'de 'Daha Neler' filminin basın lansmanı için İstanbul'da olacağım" diye konuştu.

 

"SİNEMAMIZ KENDİ İÇİNDE KISIR DÖNGÜ YAŞIYOR, DÜNYAYA AÇILAMIYORUZ"

Sanatçı, son yıllarda ülkemizde ve sınırlarında yaşanan terör olaylarından dolayı birçok filmin iptal edildiğini hatırlatarak, "Ayrıca, dizi furyasında hep aynı yüzler. Bir diziden çıkıp, diğerine geçiyorlar. Sinemamız kendi içinde kısırdöngü yaşıyor. Dışarıya açılma gibi düşüncemiz yok. Geçen yıla kadar tiyatroyu mutlaka yapıyordum. Bu yıl terör olaylarından dolayı sanat geride kaldı. Dolayısıyla biz tiyatroyu biraz geriye attık. Nisan ve mayıs aylarında 4 filmde, iki de dizide oynamam gerekiyordu. Ama ne yazık ki çok iptal oldu. Şu anda sezon devamı yapan birçok dizi bile normalde eylülde başlardı, ancak ekimde başladı" diye konuştu. Ayhan Işık konuşmasını şöyle tamamladı:
"Genelde hep ödül alacak filmler ve reyting yapacak insanlar üzerine gidiliyor. Dizilerde hep aynı karakterler ve hep aynı insanlar. Aynı rolü oynuyorlar. Bakıyorsunuz Ahmet oraya gidip Mehmet olmuş. Mehmet oraya gidip Ahmet olmuş. Konular aynı. Türk firmalarının yabancı firmalarla ortak çalışmalar yapması lazım. Çok ünlü bir Amerika firması Çanakkale'ye büyük bir ekiple gelmek üzereyken, son olaylardan dolayı vazgeçmişler. Türk sineması kendini geliştiremiyor."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 19.10.2016 12:41
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerKültür-Sanat
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177