banner200
banner222
04 Mayıs 2016 Çarşamba 17:00
Aydınlardan Meclis'e dokunulmazlık çağrısı
banner188
banner213
banner230Meclis Anayasa Komisyonu'nda kabul edilen dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin geçici anayasa maddesinin hukuka aykırı olduğunu belirtilen bildiride "Bizler, tüm milletvekillerine, evrensel hukuk ilkelerine aykırı, demokratik siyaseti tıkayıcı bu teklife karşı çıkmaları ve destek vermemeleri için çağrıda bulunuyoruz" dedi.


‘Milletvekillerine çağrımızdır' başlıklı açıklamayı aralarında Rıza Türmen, Tarhan Erdem, Binnaz Toprak, Süleyman Çelebi, Ziya Halis gibi eski milletvekilleri, İbrahim Kaboğlu, Turgut Tarhanlı, Levent Köker, Sevtap Yokuş gibi hukuk profesörleri; Adalet Ağaoğlu, Ahmet Ümit, Murathan Mungan, Oya Baydar, Hasan Cemal, Zülfü Livaneli gibi yazarlar; Baskın Oran, Fuat Keyman, Yakın Ertürk, Taha Parla gibi akademisyenler; Baki Düzgün ve Gani Kaplan gibi Alevi kurum temsilcileri; eski Mazlumder Başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Cihangir İslam ile kamuoyu araştırmacısı Bekir Ağırdır'ın da yer aldığı isimler imzaladı.


AKP'nin milletvekili dokunulmazlığıyla ilgili geçici Anayasa maddesi teklifinin kabul edilemez bir dizi hukuksal ve siyasal yanlış barındırdığı belirtilen bildiride "Anayasa ile güvence altına alınmış milletvekili dokunulmazlığı ve yasama sorumsuzluğu, Anayasa'ya ve hukuka aykırı bir geçici maddeyle kaldırılamaz. Milletvekilleri hiçbir gerekçeyle ‘savunma hakkı'ndan yoksun bırakılamaz. Anayasa Mahkemesi'ne itiraz yolu kapatılamaz. Çok temel bir evrensel hukuk ilkesine göre hiçbir yasal ya da anayasal değişiklik geçmişe dönük uygulanamaz. Dokunulmazlıkların topluca kaldırılması cezaların şahsiliği ilkesiyle kesin olarak çelişir ve kolektif cezalandırmaya yol açması kabul edilemez" dendi.

1994'te DEP Milletvekillerine yapılanların ve sonrasında yaşananların demokrasi ve barış alanında yarattığı tahribatın Türkiye kamuoyunun hafızasında canlılığını koruduğu belirtilen açıklamada "Bugün de demokratik muhalefeti susturmayı, Meclis'i çoğunluk tahakkümü ile etkisizleştirmeyi amaçlayan bu teklif siyasal bir linçi hedeflemektedir" ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 04.05.2016 17:00
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol