banner200
banner222
25 Eylül 2016 Pazar 11:40
Aydın İnciri Hint pazarlarında görücüye çıkacak
banner188
banner213
banner230

                                                                                                                                                 Dünya'nın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan'ı, Türk Kuru Meyve Sektörü Hedef Pazar olarak belirledi. Türkiye'nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı ve Antep fıstığının dünya genelinde tanınması için çaba gösteren Kuru Meyve Tanıtım Grubu (KMTG) Hindistan'da tanıtım atağı başlattı.

Hindistan'ın Mumbai şehrinde 22-24 Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenen Annapoorna World Of Food 2016 Fuarı'na katılarak Türk kuru meyvelerinin tanıtımını yapan KMTG, 2017 yılında Hindistan pazarında yoğun tanıtım çalışmaları yapacak.

Her yıl bir ülkede tanıtım çalışmalarında yoğunlaştıklarını belirten Kuru Meyve Tanıtım Grubu Başkanı Osman Öz, 2015 yılında Çin'de, 2016 yılında Güney Kore'de yaptıkları tanıtım çalışmalarını 2017 yılında Hindistan'da yapma kararı aldıklarını kaydetti.

Hindistan'ın 1 milyar 300 milyonluk nüfusu ve hızla gelişen ekonomisiyle cazip bir pazar konumunda olduğuna işaret eden Öz, "Bütün bu olumlu verilerin yanında Diwali adını verdikleri festivallerinde birbirlerine kuru yemiş ve kuru meyve hediye kutuları hazırlayıp verme gibi bir gelenekleri var. Yıllık 150 milyon dolarlık kuru meyve ithalatları var. Türkiye'nin ihracatı ise çok sınırlı. Hindistan'a orta vadeli bir tanıtım çalışmasıyla başarılı sonuç alabileceğimize inanıyoruz" diye konuştu.

TANITIM ÇALIŞMALARINDA NELER YAPILACAK
Annapoorna World Of Food 2016 Fuarı sırasında KMTG Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öz ve KMTG Yönetim Kurulu Üyesi Yurtcan Biryol, KMTG'nin2017 yılında Hindistan'da yürüteceği tanıtım çalışmalarını koordine edecek PR şirketini belirlemek için çalışma yürüttü. 5 PR şirketi ile görüşen ikili, Hindistan'da yapılacak tanıtım çalışmalarının ana başlıklarını ise; Pazar araştırması, medya yönetimi, yerel dilde web sitesi, Hindistan'da büyük market zincirlerinde tadım aktiviteleri, sosyal medya hesapları açılması ve yönetimi, yerel fikir öncüleri aracılığıyla algı yönetimi ve Hintli gurme ve gazeteciler içinTürkiye'ye basın gezisi düzenlenmesi olarak tespit etti.

Hint kültüründe büyük yer tutan Diwali adı verilen festivallerde Hintliler birbirlerine kuru meyve sepeti hediye ediyor. KMTG, bu festivalde Türk ürünlerinin hediye olarak verilmesi için de tanıtım yapacak.

Annapoorna World Of Food 2016 Fuarı'nda Kuru Meyve Tanıtım Grubu'nu KMTG Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öz, Yönetim Kurulu Üyesi Yurtcan Biryol ve EİB Sektörel Tanıtım Grupları Şefi Gökçe Tol temsil etti. KMTG standını Türkiye'nin Mumbai Başkonsolosu E. Sabri Ergen ve Mumbai Ticaret Müşaviri Salih Ünver ziyaret etti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 25.09.2016 11:40
Anahtar Kelimeler:
EkonomiHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol