banner200
banner235
banner225
04 Ağustos 2016 Perşembe 19:40
Avusturya Başbakanı: Türkiye'nin AB üyeliği imkansız
banner188
banner213
banner230

Avusturya'nın ORF kanalına konuşan Avusturya Başbakanı Christian Kern, Avrupa Birliği'nin (AB) ciddi olarak Türkiye ile üyelik görüşmelerini kesmeyi düşünmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye’nin üyeliği için, 'yıllarca, hatta on yıllarca imkansız bir şey' ifadelerini kullanan Kern, görüşmelerin içinin boş olduğunu ve şu anda sadece diplomatik bir kurgudan ibaret olduğunu belirtti.

Türkiye ile alternatif bir ilişki kurulmasını savunan Avusturya Başbakanı, konuyu 16 Eylül tarihinde yapılacak AB zirvesinde gündeme getireceğini de açıkladı.

"Türkiye'de demokratik standartlar üyelikten çok uzak"

Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin önündeki en büyük engelin demokratik standartlar oduğunu savunan Kern, Türkiye’deki demokratik standartların üyelikten çok uzak olduğunu söyledi. Türkiye’nin ekonomik olarak da AB ortalamasının altında olduğunu kaydeden Kern, AB’nin Türk hükümetinin tepkisinden çekinmemesi gerektiğini de dile getirdi.

Kern,”Biz talep eden taraf değiliz” diyerek, Türkiye’nin ekonomik yönden AB’ye ihtiyacı olduğunu öne sürdü. “Biz Türkiye’deki büyük yatırımcılardan biriyiz, Türkiye’nin turizmi de bize bağlı ve unutmayalım ki, Türkiye’nin açığını Batı finanse ediyor” diye konuşan Kern, Türkiye’nin güvenlik ve entegrasyon politikaları ile IŞİD militanlarıyla mücadelede önemli ortak olarak kalabileceğini söyledi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 04.08.2016 19:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol