banner200
banner222
11 Eylül 2016 Pazar 16:20
Avukatlardan gözaltı tepkisi: Kabul etmiyoruz
banner188
banner213
banner230'FETÖ' soruşturması kapsamında Antalya Barosu'na kayıtlı 25 avukat hakkında arama- gözaltı kararının ardından ÇHD Genel Başkan Yardımcısı Münip Ermiş ile Gezi olaylarında 'kırmızı fularlı kız' olarak bilinen Ayşe Deniz Karacagil'in avukatlığını yapan Hakan Evcin ile Antalya Barosu Yönetim Kurulu üyelerinden Lider Tanrıkulu'nun da aralarında bulunduğu 17 avukat gözaltına alındı. Münip Ermiş ile diğer avukatların gözaltına alınmasına tepki gösteren ÇHD üyeleri, Antalya Adliyesi önünde oturma eylemi başlattı.

"GÖZALTILAR, TUTUKLAMALAR BİZİ YILDIRAMAZ"

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile önceki yıllarda HDP'nin Antalya Milletvekili adaylarından avukat Hadi Cin'in de aralarında yer aldığı oturma eylemine, yaklaşık 50 avukat katıldı. 'Münip Ermiş onurdumuzdur', 'ÇHD susmadı susmayacak', 'Gözaltılar tutuklalamar baskılar bizi yıldıramaz', 'Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz' şeklinde slogan atıp gözaltı kararının eleştirildiği eylemi, sivil polisler uzaktan izledi.

30 GÜNLÜK GÖZALTI SÜRESİNİ KABUL ETMİYORUZ

Selçuk Kozağaçlı, gözaltındaki avukatlar hakkında derhal adli işlemlerin başlatılmasını istediklerini söyledi. Münip Ermiş'in FETÖ gibi bir yapılanmayla ilgisi olmadığını kaydeden Kozağaçlı, “Tamamen hukuka ve akla aykırı bir gözaltıdır bu" dedi. 15 Temmuz 2016 tarihine kadar ceza muhakemesi kanununa göre toplu suçlarda gözaltı sürelerinin 4 gün olduğunu söyleyen Kozağaçlı, “Tek başına alındıysanız 24 saat içerisinde, toplu alındıysanız ya da bir zorluk varsa, 4 günde yargıç karşısına çıkartılmanız gerekir. OHAL ile getirilen kanun hükmündeki kararnameyi kabul etmiyoruz. 30 gün gözaltı süresini kabul etmiyoruz. Avukat kısıtlamasını kabul etmiyoruz" dedi.

KHK SOPASIYLA AVUKATLAR USLANMAZ

Avukat Tuncay Koç da uzun gözaltıları eleştirdi. Her şeyin hukuk kapsamında çözümlenmesi gerektiğini söyleyen Koç, “İktidar bugün elinde bulundurduğu KHK sopasıyla avukatları uslandıramaz. Her türlü haksızlığın karşısında olacağız. Herkes için adalet, herkes için hukuk istiyoruz" dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 11.09.2016 16:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol