banner200
banner222
17 Mart 2016 Perşembe 13:40
Avrupa'dan Ankara'ya bir net mesaj daha: Üyelik gündemde değil
banner188
banner213
banner230

AB zirvesi öncesinde Almanya'daki ekonomi gazetesi Handelsblatt’a konuşan Juncker, Türkiye’nin AB üyeliğine yönelik beklentilere, “Şu anda Türkiye AB üyeliğine hazır değil. Sanırım on yıl içerisinde de hazır olamayacak” ifadelerini kullandı.

Zirveden iyimserim

Sığınmacı sorununun çözümüne yönelik bugün başlayan AB liderler zirvesinde anlaşmaya varılması konusunda iyimser olduğunu kaydeden Juncker, Temkinli bir iyimserlik içerisindeyim. Türkiye ile önümüzdeki günlerde son AB zirvesinde varılan mutabakat çerçevesinde bağlayıcı bir anlaşma yapacağız” dedi.Cenevre Sözleşmesi’ne aykırı değil

AB’nin sığınmacıları Türkiye’ye göndererek Cenevre Sözleşmesi’ne aykırı davranacağı yönündeki eleştirilere de yanıt veren Jean –Claude Juncker, İllegal yollardan gelen her sığınmacı için bir hafta sürecek bir sığınma başvuru süreci olacak ve itiraz hakkına da sahip olacak. Bu kişiler ancak bu sürecin sonunda Türkiye’ye iade edilebilir” diye konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de dün yaptığı açıklamada, Türkiye ile AB üyelik görüşmelerinin ucu açık olduğunu hatırlatarak, “Türkiye’nin AB üyeliği gündemde yok” ifadelerini kullanmıştı.

MERKEL: MÜZAKERELER ŞU AN GÜNDEMDE DEĞİL

Alman parlamentosuna hitap eden Merkel, Türkiye’ye açık çek vermeyeceklerini söylemişti. Merkel, dün yaptığı konuşmada, "Gayet açık ki Türkiye’ye basın özgürlüğü ya da Kürtlere yönelik muamele konusundaki kanaatlerimizi iletiyoruz" demişti.

“Türkiye ve AB arasındaki müzakereler açık uçlu ve şu anda gündemde de değil” diyen Alman lider, vize serbestisi için de kuralların değişmeyeceğini ifade etmişti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 17.03.2016 13:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol