banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
25 Temmuz 2016 Pazartesi 16:20
Avrupa'da eleştirinin tonu artıyor: Der Spiegel'den Erdoğan'ı kızdıracak kapak

Alman Der Spiegel dergisi, bu hafta sonu yayınlanacak sayısında Türkiye'de gerçekleştirilen darbe girişimine ve ardından başlatılan tasfiye süreci ile ilan edilen 3 aylık olağanüstü hal (OHAL) uygulamasına geniş yer ayırdı. Dikenli teller ardındaki Türk bayrağı görselinin dikkat çektiği derginin bu haftaki kapağı, "Dikatatör Erdoğan ve çaresiz Batı: Bir zamanlar bir demokrasi vardı" başlığıyla yayınlanacak. Derginin internet sitesinde de yayınlanan yazıda, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gücünü pekiştirmek için geçtiğimiz hafta yapılan darbe girişimini kullanıyor. Ülke bir diktatörlük olma yolunda ilerlerken Batı'nın kaybedeceği çok şey var. Fakat darbe girişimi sonrası sürecin etkileri Türkiye'de çok daha büyük olacağa benziyor" denildi.

Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL boyunca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin askıya alındığına ve idam cezasının geri getirilmesinin tartışıldığına dikkat çeken Der Spiegel, 3 aylık OHAL boyunca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'toplantı ve gösteri yapma hakkı ile basın özgürlüğü gibi temel hak ve özgürlükleri göz ardı edebileceğini, hükümet yetkililerinin ise sokağa çıkma yasağı ilan edebileceğini' ifade etti. Erdoğan'ın çağrısı üzerine her akşam binlerce kişinin protesto gösterileri için sokaklara döküldüğünün altını çizen dergi, 'hükümet yanlısı gösterilerin muhalefetteki kişiler, laikler, solcular ve liberaller için bir duygu patlaması olmadığı, söz konusu gösterilerin daha çok İslami bir karşı darbeye benzediği' yorumunda bulundu.

"Erdoğan, darbe girişimine merhametsiz bir sertlike karşılık vermek istiyor"

Darbe girişimi sonrası süreçte Türkiye'de yaşananların başta Avrupa Birliği (AB) ve NATO olmak üzere Batı'da büyük bir şaşkınlık ve endişe yarattığı belirtilen yazıda, ayrıca şu satırlara ver verildi: 

"Erdoğan başarısız darbe girişimine 'Allah'ın bir lütfu' dedi. Bu lütuf, şimdi Erdoğan'a muhaliflerini ve kendisini eleştirenleri susturma olanağı veriyor. Erdoğan ve yakın çevresi, darbe girişimine nasıl karşılık vermek istediklerine dair hiçbir şüphe bırakmadı: Merhametsiz bir sertlikle.

"Son yıllarda Türkiye'de Erdoğan'ı eleştirmek her geçen gün daha da zorlaştı, akademisyenler ve gazeteciler tutuklandı ve muhalif gazeteler kapatıldı. Darbe girişimi sonrası bu dönemde ülkede toplumsal muhalefet adına geriye ne kaldıysa tamamen ortadan kalkacak gibi görünüyor. Son birkaç günde hükümet onlarca küçük, bağımsız basın kuruluşunun internet sitesine erişimi engelledi ve hükümeti eleştiren radyo ve televizyon yayınlarını kapatma yoluna gitti."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 25.07.2016 16:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177