banner200
banner235
banner225
03 Nisan 2016 Pazar 14:00
Atatürk'ün ismi okul kitaplarından kaldırılıyor mu?
banner188
banner213
banner230


Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu, sakandal bir tasalağa imza attı. Kurul, 2016-2017 ders yılından başlamak üzere okutulacak Tarih derslerinin programını taslak olarak yayınladı.

Ulusal Kanal'dan İlyas Gümrükçü'nün haberine göre taslakta, 9, 10,11 ve 12'nci sınıflarda okutulacak tarih derslerinin konu başlıkları ve içerikleri yer aldı. Yeni programda "Kurtuluş Savaşı" ifadeleri yer almıyor. Atatürk'ün adı, "önemli tarihi şahsiyetler" arasında dahi geçmiyor.

Atatürk İlke ve Devrimleri tanıtılmıyor, onun yerine "Hıristiyan Batı dünyasının zorlamaları sonucu batılı ıslahatlar"dan söz ediliyor.

Taslakta "Pozitif bilimlerin tek bilim olmadığı" iddia edildi. Metafizik, şeriat, vahiy, vb. yöntemler övüldü, "Osmanlı ilim geleneğini" göklere çıkarıldı. 1. Meşrutiye ile 2. Meşrutiyet ile İttihat ve Terakki dönemleri "darbe" olarak nitelendiriliyor.

Taslağın genelinde devletin din kuralları ile yönetilmesi övüldü. Osmanlı dönemindeki tekke ve medreseler övülürken, Harbiye, Tıbbiye, Mülkiye ve mühendishaneler "Osmanlı'nın Avrupa devletleriyle girdiği askeri ve ekonomik rekabetin sonucu" olarak nitelendirildi.

Cumhuriyet döneminin devletçi, tarımı destekleyen, milli sanayi yaratmayı hedefleyen ekonomi politikalarının ekonomik krize nedeni olarak yazılırken, 1950 sonrası "başarı" olarak gösterildi.

Ders başlıklarında NATO övüldü, ABD için soğuk savaş döneminde 'Birlik yarattı' denildi, Kore Savaşı'na Mehmetçik'in gitmesi "hayırlı bir işbirliği" olarak yazıldı.

Sitedeki tasalağı inceleyen ADD Trabzon Şube Başkanı Cemal Verep yapılmak istenenleri anlattı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 03.04.2016 14:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol