banner200
banner235
banner225
10 Temmuz 2016 Pazar 13:00
Atatürk'ün mirasında tepki çeken organizasyonlar
banner188
banner213
banner230

Yalova’da 2006 yılından bu yana müze olarak kullanılan Atatürk’ün Yürüyen Köşk’ü bahçesinde nikah ve çeşitli organizasyonlar yapılmasına tepki gösterenler, "Bu manzara bizleri rahatsız ediyor. Köşkün bahçesi organizasyon yeri olmamalı. Ayrıca bu etkinlikler sırasında köşke zarar gelebilir. Atatürk burayı Türk milletine armağan etti, organizatörlere değil" diyor.

Yalova Belediye Başkanı CHP’li Vefa Salman ise bu tepkilere yanıt verdi. Köşkün bahçesinde düğün yapılmadığını söyleyen Salman, "Bu organizasyonlar düğün değil nikâh. Ayrıca köşkün bahçesinde daha önce de çeşitli organizasyonlar yapılmıştı. Yılda 4-5 organizasyona izin veriyoruz. Onlar da zaten alkolsüz olan organizasyonlar. Daha önce de Yalova Ticaret ve Sanayi Odası’nın Yalova için önemli olan bir organizasyonuna izin vermiştik. Merak etmesinler, bu konuda biz daha çok duyarlıyız" diye konuştu.DALLAR KESİLMESİN DİYE KÖŞKÜ YÜRÜTMÜŞTÜ

Yalova’da, 12 Eylül 1929 yılında yapımı tamamlanan köşkü, 1930 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1930 yılında ziyaret etmişti. Ziyaret sırasında görevliler, binayı etkileyen çınar ağacının dallarının kesilmesi gerektiğini söylemeleri üzerine Atatürk, köşkün yürütülmesi talimatını vermişti. Talimat üzerine, İki gün içinde, ana bina raylar üzerinde 5 metre doğuya kaydırılarak çınar ağacından kurtarılmıştı.

Atatürk’ün çevreye verdiği önemin en önemli göstergelerinden biri olan köşk o günden sonra 'Yürüyen Köşk' olarak adlandırıldı. Mustafa Kemal Atatürk, de bu olaydan sonra da pek çok kez geldiği Yalova'da bu köşkte ve çınar ağacının altında dinlendi. Ölümünden sonra sahip olduğu tüm taşınmazlar gibi köşkü de Türk milletine bağışladı.


Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 10.07.2016 13:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol