banner200
banner222
05 Ağustos 2016 Cuma 10:20
Atatürk Havalimanı saldırısını MİT 6 ay önce rapor etmiş
banner188
banner213
banner230

Ankara 10 Ekim Katliamı dosyasına giren yazışmalarda, MİT tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı ve Terörle Mücadele Daire Başkanlığı'nı İstanbul için uyardığı tespit edildi. MİT'in Atatürk Havalimanı saldırısını düzenleyen grubun sayısının da bildirildiği görüldü.

Birgün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre; “Çok gizli” ibareli yazıda, “DAEŞ bağlantılı şahısların, Türkiye ve/veya Brüksel’de bir saldırı gerçekleştirmeyi planladığı, saldırıda otel ve müşteri hizmetleri personelinin kullanılabileceği, Türkiye’de bulunan ve 5 kişiden oluşan bir DAEŞ hücresinin, ses getirici bir eylem hazırlığında olduğu ...” ifadelerine yer verildi.

MİT’in uyarı yazısında, 2016 yılı içerisinde IŞİD’in saldırabileceği olası yerlere ilişkin bilgiler de verildi. Yazışma belgelerine göre, IŞİD’in, boğaz köprülerinin, elektrik santrallarının, barajların, turistik bölgelerin ve sık sık havan toplu saldırıların hedefi olan Kilis’in ani saldırılara uğrayabileceği konusunda uyarılarda bulunuldu.

MİT'İN 10 EKİM İTİRAFI

10 Ekim Ankara katliamının dava dosyasında yer alan MİT yazışmaları, katliamdaki ihmali gözler önüne serdi. MİT, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu’na katliama ilişkin verdiği yanıtta, “10 Ekim 2015 tarihinde Ankara eylemi ve eylemcileriyle ilgili olarak eylem öncesinde somut bir tespitte bulunulamamıştır” denildi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 05.08.2016 10:20
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol