banner200
banner222
02 Mart 2016 Çarşamba 21:00
Artvinli kadınlardan Cerattepe için ses çıkarma eylemi
banner188
banner213
banner230

İki gün önce yöresel kıyafetlerle lokma tatlısı dağıtan kadınlar, akşam saatlerinde de davul çalıp yolu ulaşıma kapattı.


Kızılay İş Hanı önünde toplanan kadınlara erkeklerde eşlik etti. Yaklaşık 3 bin kişi davul, düdük, darbuka ve tencere - tava çalarak yürüyüp, İnönü ve Cumhuriyet Caddelerini trafiğe kapattı.

'Cengiz kaç kaç kaç, kadınlar geliyor', 'Artvin'de maden istemiyoruz', 'Durma haykır, yaşamak haktır' sloganları atan kadınlar yürüyüş sonrasında yeniden Kızılay İş Hanı önünde toplandı.
Kadın Platformu adına konuşan Aydan Yerlikaya, şunları söyledi: "Günlerdir bizi belli bilgilerle ikna etmeye çalışıyorlar. 'Açık işletme değil, kapalı galeri usulü olacak' diyorlar ve buna razı olmamızı istiyorlar. Oysa bilmiyorlar ki bu topraklarda beşikten mezara herkes birer maden mühendisi, jeolog, orman mühendisi ya da bir botanikçi kadar biliyor neler yaşayacağını. 20 yıldır bu şehirde konferanslar, paneller boşuna yapılmadı.


Kimse bizi kandırmaya çalışmasın! Biz, bize dayatılan gerçeklerin farkındayız. Bilim adamları defalarca, 'Ya Artvin ya maden' dedi. Artvin'i yok etmelerini kabul edecek miyiz? Artvin halkı olarak tüm gerçekleri ortaya çıkartacak bilim heyetine güveniyoruz. Çünkü şu ana kadar gelen tüm bilim adamları, bir çocuğun dahi bildiği bu gerçekleri yerinde tespit etti. Bilimsel gerçekler değişmediğine göre, gelen heyetin de bizim aleyhimize karar vermeyeceğine olan inancımızla tüm Artvin halkı olarak yine el ele, kol kola 14'ünde heyeti karşılayacağız."

Daha sonra akordeon eşliğinde Artvin türküleri söyleyen kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı.


Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 02.03.2016 21:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol