banner200
banner222
26 Nisan 2016 Salı 19:00
Arhavi’de 6 yıllık direnişte mutlu son
banner188
banner213
banner230


Artvin'in Arhavi İlçesi Kavak Köyü'nde kurulması planlanan kömür paketleme tesisine karşı 6 yıldır mücadele veren yöre halkı mutlu sona ulaştı. Tepkiler ve açılan davalar nedeniyle yapımına başlanamayan tesisin kurulmasının planlandığı 97 dönüm arsaÇaykur satın aldı ve tesis yapımı rafa kalktı. Tapu devir teslim töreni sırasında protokolün yanına gelen kadınlar, "Gözümüz aydın olsun. Şimdiye kadar beddua ediyorduk, şimdi dua edeceğiz" diyerek mutluluklarını dile getirdi.


Kavak Köyü'nde kurulması planlanan kömür tesisi için köylülerin hukuk mücadelesi yaklaşık 6 yıl önce başladı. 'Çevresel Etki Değerlendirmesi gerekli değildir' kararına itiraz eden bölge sakinlerinin Rize İdare Mahkemesi'nde açtıkları dava, kararın iptali ile sonuçlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aynı tesis için daha sonra, 'ÇED gerekli' kararı verdi. Çalışmanın ardından 'ÇED olumlu' raporu çıkartıldı ve bakanlığın da onay vermesi ile tesisin yapımına başlandı.


BİLİRKİŞİ RAPORU: CİDDİ RİSK OLUR


Ancak köy sakinleri Rize İdare Mahkemesi'ne yeniden dava açtı. Bölge ile ilgili hazırlanan 24 sayfalık bilirkişi raporunda, Rusya'dan ithal edilecek kömür için radyoaktivitesi, ağır metal, mineral ve organik kimyasal içeriğinin ÇED raporunda ayrıntılı yer almadığına vurgu yapıldı, suya karışan kömür tozunun temizlenmesinin imkansız olduğu ve arsenik başta olmak üzerde pek çok kanserojen madde içerebileceği görüşüne yer verildi. Raporda, tesisin yakınında yerleşim yerleri ile okul ve cami olduğu belirtildi, kömür tozunun insan sağlığı açısından ciddi risk oluşturabileceği ifade edildi. Mahkeme heyeti, 2013 yılı Aralık ayında bilirkişi raporunu da dikkate alarak bakanlığın 'ÇED olumlu' kararının yürütmesini durdurdu.


SİYASİ PARTİLERDEN ORTAK EYLEM


Kavak Köyü sakinleri belirli aralıklarla düzenledikleri protestolarla kömür tesisi yapımına karşı tepkilerini dile getirdi. Karayolunu ulaşıma kapatan ve 'Yeşil siyah olmasın' pankartı açan vatandaşlara Arhavi Belediye Başkanı AKP'li Coşkun Hekimoğlu, AKP İlçe Başkanı Ufuk Yıldız, CHP İlçe Başkanı Musa Ulutaş, MHP İlçe Başkanı Bayram Ali Durmuş ile SP İlçe Başkanı Necati Baş da destek verdi.

ARSAYI ÇAYKUR SATIN ALDI


Tepkiler ve açılan davalar nedeniyle yapımına başlanamayan tesisin kurulmasının planlandığı 97 dönüm arsa Çaykur tarafından satın alındı ve tesis yapımı rafa kalktı. Kavak Köyü'nde Arhavi Kaymakam'ı Şeref Aydın, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, AKP Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu ve vatandaşların katılımı ile tapu devir teslim töreni düzenlendi. Törende konuşan Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, kuruma değerli mülk kazandırıldığını belirterek arsada önemli hizmetleri gerçekleştireceklerini söyledi.

Tören sonunda protokolün yanına yaklaşan kadınlar, "Gözümüz aydın olsun. Şimdiye kadar beddua ediyorduk, şimdi dua edeceğiz" sözleri ile sevinçlerini dile getirdi. Kömür tesisi yapımına karşı çok mücadele verdiklerini belirten yöre sakini kadınlar, kurtuldukları için çok mutlu olduklarını dile getirdi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 26.04.2016 19:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol