banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
29 Şubat 2016 Pazartesi 13:00
Arda Turan beğenilmedi!

İspanya La Liga’da liderliğini sürdüren Barcelona’nın dün Sevilla’yı 2-1 yenmesinin ardından İspanyol basını, Arda Turan’a düşük not vererek eleştirdi.

Barcelona’nın 1-0 geriden gelerek kazandığı maçta iyi bir performans sergileyemeyen Arda için Marca gazetesi, Aleix Vidal ve Dani Alves ile birlikte Arda’ya da en düşük notu verirken “Takım oyununa girmekte zorlandı ve kenara alındı” yorumunda bulundu.

“ATLETİCO'DAKİ PERFORMANSINDAN UZAK”

El Mundo Deportivo gazetesi de Arda Turan’ı Barcelona’nın vasat futbolcuları arasında göstererek “Atletico’daki göz kamaştıran performansından halen uzak gözüküyor. Barcelona’nın futbol diline uyum sağlamaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.
Arda Turan’ı maçın en kötüsü olarak gösteren El Mundo gazetesi ise “Arda henüz yönünü bulamadı. Barça’nın oyun düzenine uyum sağlamaktan uzak” sözleriyle milli futbolcumuzu eleştirdi.

"YANLIŞ YERDE Mİ OYNUYOR?"

Sport gazetesi de Arda’ya maçtaki en düşük puanı vererek “Türk futbolcu kötü bir maç çıkardı. Bir türlü oyuna giremedi. Uyum sağlamadaki eksikliği artık endişe oluşturuyor. Orta sahanın sol iç tarafında ortaya koyduğu futbol, çok fazla soru işareti bıraktı. Orta sahada çok zorlandı. Yanlış yerde oynuyor olabilir” diye yazdı.
Sevilla maçında ilk 11’de sahaya çıkan Arda Turan, 64. dakikada yerini Andres Iniesta’ya bırakmıştı. (sporcope)

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 29.02.2016 13:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerFutbolSpor
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177