banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
28 Nisan 2016 Perşembe 16:21
Apple Watch: Bir yılın ardından hala çözüm arıyor!

Bir başka deyişle Apple Watch, Tim Cook’un ilk göz ağrısı konumunda. Apple’ın akıllı saati kesinlikle çok düşük satış rakamlarına imza atmadı. Piyasaya sürüldüğü andan beri sessiz ama derinden giderek, 12 milyon cihaz satışı gerçekleştirildi. Bu rakam da, Amerikalı teknoloji devi için 6 milyar dolar civarında gelir anlamına geliyor.


Yine söz konusu rakam, Tim Cook için yeterli olmaktan çok uzak. Hele Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışında, akıllı saatin pazar payı iyice geriliyor. Yani Apple Watch’un ticari başarı yönünden bir iPhone, bir iPad veya iPhone olduğunu söylemek imkansız.
Şirket şimdi akıllı saat için “öldürücü bir özellik” geliştirme peşinde. Donanımsal gelişme 2016 yılının sonundan önce gelmeyecek yani A.W-2 ancak yılın son aylarında karşımıza çıkacak. Önümüzdeki dört-beş ay için tek çözüm güçlü bir uygulama desteği.
Şirketten sızan haberlere göre, A.Watch, sadece iPhone ile uyumuna güvenen uygulamalardan umudunu kesti ve yenilik peşinde. Lakin iPhone’un yapamayıp, Apple Watch’un yapabileceği ne olabilir? Bu soru geliştiricilerin, mühendislerin ve pazarlama uzmanlarını haklı olarak zorluyor.
Diğer bir problem ise özgünlük eksikliği. Kesinlikle kaliteli bir ürün ve parasının karşılığını veriyor. Peki, “Ben Apple’a özgü bir cihazım, beni satın alın!” diyebilecek hangi özelliğe sahip. Cevabımız maalesef “hiç” olacak.
Eh belki Pebble Time, Android Wear ve Samsung Gear’ın gerisinde kalmış olabilir; ama 6 milyar dolar gelir, 6 milyar dolar gelirdir değil mi?

Uncharted 4’ün Son Fragmanı Yayınlandı

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 28.04.2016 16:21
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerBilim-Teknik
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177