banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
09 Şubat 2016 Salı 10:41
Apple, ölümcül iPhone hatası E53’ü doğruladı

Touch ID arabirimi, her ne kadar teknoloji çevrelerinden övgü olsa da, ciddi sorunlara da gebe. Apple’ın resmi açıklamasına göre Error 53 kodlu bir hata, iOS güncellemesinden sonra iPhone 6 ve iPhone 6S kullanıcılarını çaresiz bırakıyor. Bazı cihazlar, yazılım güncellemesinden sonra kullanılmaz hale geliyor ve telefon sahipleri, eski işletim sistemini geri yüklemek zorunda kalıyor.
Ne var ki firma, hatayı resmen kabul etse de, topu başkalarına atma eğilimi gösteriyor. Şirkete göre, Touch ID sorunlarının müsebbibi üçüncü parti yazılım geliştiricileri. Amerikalı teknolojini devinin iddiasına göre, üçüncü parti yazılım geliştiricileri, “Parmak izinizi”, yetkisiz kişilere gönderiyor ve böylece kimlik hırsızlıkları meydana geliyor.


İngiltere’nin ünlü gazetesi The Guardian, Error 53 isimli hatanın da tanımını da yapmış. Basın-yayın organına göre, kişisel verileriniz ve parmak iziniz, kötü niyetli kişilerin eline geçebiliyor. Apple’ın kısmen doğrulamasını da dikkate alırsak, kullanıcıların iOS güncellemelerini geri alması gerekiyor.

Söz konusu hata pek de masum değil. Zira, ele geçirilen verilen kimlik hırsızlıkları, kredi kartı bilgilerinin çalınması, kullanıcıya özel bilgilerin yetkisiz kişilerin eline geçmesi anlamına geliyor.
Teknoloji dünyasındaki popüler soru şu: Bu güvenlik açığı sadece, iOS güncellemesinden sonra mı ortaya çıktı, yoksa öncü sürümlerde de benzer bir problem yaşanıyor muydu? Üretici firma, maalesef bu soruya doyurucu bir yanıt vermiyor.

Lego Marvel’s Avengers Ön İnceleme!

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 09.02.2016 10:41
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177