banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
25 Mart 2016 Cuma 12:01
Apple iPhone SE resmi olarak duyuruldu!

4 inç ekran boyutuna dikkat çeken Apple, 2015 yılı içerisinde güncel olmamasına rağmen 30 milyondan fazla iPhone 5s, iPhone 5 ve iPhone 5c satışı yaptığını vurguladı. Kompakt tasarımın sevildiği söyleyen Apple, resmi olarak iPhone SE modelini duyurdu. Metal gövdeli Apple iPhone SE, 4 farklı renk seçeneğine sahip. Bu renkler beyaz, siyah, altın sarısı ve rose-altın olarak bilinen yeni renk seçeneği. Cihaz iPhone 5s’in tasarımına sahip. Ekran boyutu 4 inç, çözünürlük değeri ise 1136 x 640 piksel. Ancak beklenilen 3D Touch özelliği bulunmuyor.
Apple iPhone SE teknik özellikleri
Apple iPhone SE modeli Apple A9 yongasına sahip. 64-bit mimariye sahip olan iPhone SE modeli, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modelleriyle aynı işlemciye sahip. iPhone 5s modelinden işlem gücü olarak iki kat, grafik gücü olarak 3 kat daha hızlı olan yeni iPhone modeli, performans konusunda dikkat çekecek. Touch ID ve NFC ile Apple Pay mobil ödeme sistemi de yeni iPhone modelinde destekleniyor. Pil ömrünün ise iPhone 5s’ten daha iyi olduğu söyleniyor. Verilen saat değerlerinden yola çıkarak iPhone SE pilinin iPhone 5s modeline göre %10 ile %20 oranında değişen bir aralıkla daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kaç mAh kapasiteye sahip olduğu bilinmiyor.


Apple iPhone SE modeli 12 MP çözünürlüğe sahip iSight kameraya sahip. Bu çözünürlük de iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modelleriyle aynı. Live Photos desteğine de sahip olan iPhone SE modeli 4K video kaydı yapabiliyor. Apple’ın yeni nesil Focus Pixel sensörüne sahip olan cihazda True Tone isimli çift tonlu flaş da geliyor. 1080p videolar 60 kare / saniye hızında kaydedilebilecek. Yavaş çekim yapma konusunda ise her zamanki gibi 720p çözünürlükte 240 kare / saniye kayıt yapmak mümkün olacak. Önce kamera ise iPhone 6s ailesinden farklı ve 1.2 MP çözünürlüğe sahip. iPhone SE’nin ön kamerası FaceTime HD olarak adlandırılıyor.
802.11 ac Wi-Fi ile gelen yeni telefon 433 Mpbs hıza teorik olarak ulaşabiliyor. LTE konusunda ise 150 Mbps hız destekleniyor. Yani Apple iPhone SE modeli ülkemizde 1 Nisan tarihinde kullanıma sunulacak olan 4.5G teknolojisi ile uyumlu. Bluetooth 4.2 ve Wi-Fi üzerinden arama gibi bağlantı özelliklerine sahip olan iPhone SE modelinin iPhone 5s’ten bağlantı konusunda 2 kat daha hızlı olduğu söylendi. Tim Cook, tüm bu özelliklerden sonra iPhone SE için “şimdiye kadar üretilmiş en hızlı 4 inç ekranlı telefon” şeklinde bir açıklama yaptı.
iPhone SE kaç para olacak?
Apple iPhone SE modeli 16 GB depolama alanı seçeneğiyle 399 Dolardan başlayan fiyatlarla satışa çıkacak. 64 GB depolama alanına sahip versiyonu ise 499 Dolara satılacak. 128 GB depolama alanı bu cihazda bulunmuyor. Mayıs ayı sonuna kadar 110’dan fazla ülkede satışa çıkacak olan cihaz için ön siparişler 24 Mart tarihi ile başlıyor. Cihaz Nisan ayı içerisinde satışa çıkacak. Ön siparişler 31 Mart tarihinden itibaren tüketicilere ulaştırılacak. ABD için aylık 17 Dolarlık ödeme seçenekleriyle de cihaz satın alınabilinecek. Yeni iPhone modeli kutusundan direkt olarak iOS 9.3 işletim sistemiyle çıkacak.

İETT hacklendi! “Ekber was here”

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 25.03.2016 12:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177