banner200
banner222
18 Mayıs 2016 Çarşamba 19:00
'Annelikten men' edilen gazeteci Yıldız: Analığımızı da sorguluyorlar
banner188
banner213
banner230

Adana'da mühimmat yüklü TIR'larla ilgili soruşturmayı yürüten savcıların Tarsus 2.Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki  savunma görüntülerini yayınlayan Gazeteci Arzu Yıldız'a 1 yıl 8 ay hapis cezası veren mahkeme, ayrıca tarihe geçecek bir  karara da imza attı. Yıldız'a 'annelik hakkından men' cezası da verildi. Basın, siyaset ve hukuk dünyasında şaşkınlık ve kızgınlık yaratan karar, kamuoyunda tepkilere neden oldu.

'Hitlerin bile aklına gelmeyen zulümler AKP iktidarında uygulanıyor'

Gazeteci Arzu Yıldız'a hapis cezasında önemli detay: Annelik hakkını kullanamaz

YENİ DOĞUM YAPAN GAZETECİYE 'ANNELİKTEN MEN' CEZASI

Birisi dört aylık bebek, diğeri altı yaşında Emine ve Fatma isimli iki küçük kızı  olan Gazeteci Arzu Yıldız, kararı Karşı Gazete'ye değerlendirdi. "Mahkemede görülen bir basın davasıyken, annelik hakkımla ilgili bir karar verilmiş olması anlaşılır gibi değil!" yorumu yapan Arzu Yıldız, hakimin takdir hakkını kötüye kullandığını ve karara itiraz edeceğini söyledi.

Yıldız, Karşı Gazete'den Burcu Oral Evren'e şu açıklamayı yaptı:
 
HAKİM ASLINDA KÜÇÜK EMİNE VE FATMA'YI CEZALANDIRIYOR!

"Mahkeme cezayı üst sınırdan verdiği için velayete ilişkin olarak bu kararı alabilmiş. Hapis cezasının yanısıra hakkımda memuriyet yapamaz, kayyum olarak atanamaz gibi kamu haklarında men cezası ve annelik hakkımın elimden alınması kararı vermişler.

"MAHKEME HAPİSLE YETİNMEDİ, VELAYET HAKKIMI DA ELİMDEN ALDI!"

Bu görülen bir basın davasıdır! Mahkeme hapisle yetinmedi, velayet hakkımı da elimden aldı. Bir basın davasında çocukların velayetiyle ilgili karar verilmesini anlamak mümkün değil.

"GÖRÜNTÜLERİ YAYINLAYAN HAVUZ MEDYASINA DAVA AÇILMIYOR, BENİM ANALIĞIMA KADAR SORGULUYOR MAHKEME"

Ben MİT TIR'larıyla ilgili olarak gizliliği ihlal ile suçlanırken, TIR'ların görüntülerini yayınlayan havuz medyasına niye dava açılmadı? Madem gizliydi, onlara da hesap sorulmalıydı. Can Dündar'ı tutukluyorlar, bana hapis cezası veriliyor, onlara soruşturma dahi yok! Bizim de bırakın gazeteciliğimizi, analığımıza kadar sorguluyor mahkeme!

"HAKİM TAKDİR YETKİSİNİ KÖTÜYE KULLANMIŞTIR, İTİRAZ EDECEĞİM"

Benim yayınladığım haber dört savcının savunmasıdır. Kendi meslektaşlarının sesinin duyulmasına tahammül edemedikleri gibi, gazetecilerin de o sesi duyurmasına tahammül edemiyorlar. Hakim, takdir yetkisini kötüye kullanmıştır. Karara itiraz edeceğim."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 18.05.2016 19:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol