banner200
banner222
12 Ekim 2016 Çarşamba 14:20
Ankara-Moskova zirvesi sonrası flaş doğalgaz ve vize açıklaması
banner188
banner213
banner230

Türkiye ile Rusya arasında Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 14. Toplantısı İstanbul'da yapıldı.
Türk tarafını Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Rus tarafını da Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandr Novak temsil etti. Alınan kararlar bir protokole dönüştürüldü. İki bakan toplantı sonunda bu protokolü imzaladı.

KASIM 2015 ÖNCESİNDEN BİLE İLERİ

İki ülke arasındaki dostane ilişkilerin yanında ekonomik ilişkileri de hızlı bir biçimde geliştirileceğini söyleyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, " 2015 Kasım ayında yaşanan o talihsiz gelişmeden sonra iki ülke arasında alınmış olan tedbirlerle, iki ülke de kaybetti" dedi. Bazı alanlarda iki ülkenin Kasım 2015'den bile daha ileri işbirliği fırsatını yakaladığını söyleyen Zeybekci, "İki ülke arasında tarihi önemi olan serbest ticaret anlaşmamızda da hızla mesafe alıyoruz. En geç 2017 yılında iki ülke arasında hizmetler ve yatırımları kapsayan, serbest ticaret anlaşmasını bitirmeyi hedefliyoruz. Tek hedefimiz Türkiye ve Rusya arasında engellerin olmadığı bir coğrafya yaratmak" diye konuştu.

ZEYBEKCİ'DEN ÜZÜM RİCASI

İki ülke arasındaki ilişkilerde önemli yer tutan, turizm, ulaştırma ve tarım ürünlerinin önündeki tüm engellerin kaldırılmasıyla ilgili önemli görüşmeler yaptıklarını belirten Bakan Zeybekci, " Yaş sebze, meyvenin önündeki, sadece meyve grubunu kapsayan bölümde engeller kaldırıldı. Bununla ilgili iki ülke arasındaki ticaret hızlı bir biçimde devam edecek" dedi.
Sebzeyle ilgili bölümde görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Zeybekci, " Ben değerli dostumdan özellik bir talepte bulundum. Meyve grubu içinde listede üzümün olmadığını gördük. Döner dönmez ilgileneceği söyledi. Ama biz dedik ki, 'hemen bugünden ilgilenirseniz seviniriz', çünkü üzümde sezonun artık tam sonundayız. Çok kısıtlı bir zamanımız kaldı" şeklinde konuştu.

TİCARETTE İKİ ÜLKE PARA BİRİMLERİ KULLANILMASI

İki ülke arasında ticarette kullanılacak para birimleriyle ilgili konularda da gelişme kaydedildiğini açıklayan Zeybekci, iki ülke arasında ortak fon kurulması kararının da tarihi nitelik taşıdığını söyledi. Zeybekci," İki ülke arasında ilk etapta toplamda 1 Milyar Dolarlık Türk- Rus yatırım fonu üçüncü ülkelerde de çok etkin rol oynayacaktır. İleride iki ülke bu fonun artırılması ve başka alanlarda kullanılmasıyla ilgili de değerli sonuçlar alacağını düşünüyorum "dedi.

İZMİR FUARINA DAVET

2017'nin uygun bir tarihinde iki ülke arasındaki 15. KEK toplantısının Rusya'da yapılması için karar aldıklarını söyleyen Zeybekci, " Biz önümüzdeki sene Rusya'nın İzmir fuarında onur üyesi olmasını kendilerine önerdik, çok memnuniyetle karşılandı. Önümüzdeki sene büyük bir Rusya şovunu izleyeceğiz" diye konuştu

TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR PARTNER

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak da Erdoğan Putin görüşmesinde tüm konuların masaya yatırıldığını hatırlatarak, " Hepsi bizim ilişkilerimize ve KEK toplantısına ivme kazandırdı. Üç gündür çalışılıyor. Kapsamlı olarak ekonomik ilişkiler ele alındı. Protokol hazırlandığı için minnettarız. Türkiye bizim için önemli bir partner. Bizim Cumhurbaşkanımız G20'de Erdoğan'la görüştü. Son görüşmede de net bir şekilde şunu gösterdiler; ekonomik ilişkileri üst düzeye çıkarmayı net bir şekilde belirttiler" dedi.

ENGELLERİN KALDIRILMASI

İki ülke arasında son dönemde ticarette yüzde 40 azalma olduğunu hatırlatan Novak," Bu protokol yol haritası olacak. Ticari ilişkilerimizin gelişmesinde bizim koordineli çalışmalarımıza yardımcı olacak. Özellikle ticaretin önündeki engellerin kaldırılması için çalışmalar yapacağız. Gümrük vergileri konusunu inceleyeceğiz" şeklinde konuştu.

YATIRIM ÇAĞRISI

10 Ekim'de imzalanan Türk akımı projesinin tarihi olduğunu ve iki ülke ilişkilerinin arttırılmasına yardımcı olacağını söyleyen Novak, " Nükleer alanında da işbirliği yapıyoruz. Pek çok diğer projeleri de görüştük. Biz Türk şirketlerinin Rusya'da üretim yapmaları için çağrıda bulunuyoruz. Yatırım açısından ülkelerimizi çekici kılmak için sanayi alanındaki projeleri görüştük" dedi.

ULAŞIMDA VİZE GEÇİŞ KOLAYLIĞI

Ulaştırma alanında vize geçiş belgeleri sorunun da konuştuklarını söyleyen Novak, " Bir sonraki toplantıda bu ilişkilerin normalleşmesine yönelik atılacak adımlar görüşülecek. Sürücü vizelerinin kolaylaştırılmasına yönelik dışişleri bakanlıkları çalışmalar yürütecekler. Uluslararası taşımacılık yapan sürücülerin vizesinin kolaylaştırılması sağlanacak" şeklinde konuştu.

RUS ET VE SÜT ÜRÜNLERİ DE TÜRK PAZARINA GİRSİN

İki ülkenin tarım ürünlerinin karşılıklı pazarlara girişiyle ilgili ayrıntıların görüşüldüğünü söyleyen Novak, Rus süt ve et ürünlerinin Türk pazarına girişini de umut ettiklerini söyledi.
" Mandalina, narenciye, portakal, kayısı için piyasanın açılması kararlaştırıldı"diyen Novak, " Mutlaka üzüm konusunu çalışacağız. En kısa zamanda bunun çözeceğimizi düşünüyorum" diye konuştu.

TÜRK TURİSTLER İÇİN RUSYA'YA ÇAĞRI

Turizm alanında da tur satışlarının başladığı carter uçuşlarının sürdüğünü hatırlatan Novak, Türk turistlerin de Rusya'ya gelmeleri çağrısında bulundu. Ticari ve ekonomik işbirliğinin daha da genişleyeceğini ümit ettiğini söyleyen Navak, " En kısa sürede milli paraların kullanımıyla ilgili çalışmalar yürüteceğiz. Bu konular bizim için önemli" dedi.

AKKUYU İÇEN ENGEL YOK

Bir Rus gazetecinin Akkuyu Nükleer Santral inşaatıyla ilgili herhangi bir engel olup olmadığına ilişkin soruya yanıt veren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci "Akkuyu Nükleer santraliyle ilgili bürokrasi anlamında şuanda hiçbir problem görünmüyor. İnşaatın başlamasıyla ilgili de engel görünmüyor"dedi.

TÜRK AKIMINDA KİM NEYİ YÜKLENDİ

Türk akımı projesinden Türkiye'nin gelen Rus gazını kendi fiyatıyla mı pazarlayacağını, yoksa transit geçiş ücreti mi alacağını soran bir gazeteciye yanıt veren Zeybekci, BOTAŞ ve GASPROM'un kuracağı ortak şirketin büyük bir yatırım yapacağını belirterek, " Bunun geri dönüşü transit geçiş ücretleriyle olacak" yanıtını verdi.

DOĞALGAZ'DA İNDİRİM

Rus Bakanı vatandaşı bir gazeteci doğalgazda Türkiye'ye uygulanan indirimin oranın ne olduğunu sordu. Rus bakan Novak,"Net rakam söyleyemem. Görüşmeler devam ediyor"dedi.

ÇALIŞMA VİZESİYLE İLGİLİ EN KISA SÜREDE SONUÇ ALACAĞIZ

Rusya'da Türk şirketlerin Türk çalışanlarına yönelik sınırlamalar ile çalışma vizesi konusundaki sıkıntıları hatırlatan bir Türk gazeteciye de yanıt veren Zeybekci," Konulan engel, şu andaki Türk-Rus ticari ilişkilerinde yakalanmış olan pozitif ivmeye pek yakışan bir yasaklama değil. İnşallah en kısa sürece sonuç alacağız" diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 12.10.2016 14:20
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol