banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
24 Haziran 2016 Cuma 22:20
Ankara'da hastanede 4 kişiyi öldürdü, önceki tehdidine takipsizlik

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebesi Hastanesi eczanesinde çalışan teknisyen Enver Türkmen'in üniversite dekanlığı tarafından hakkında soruşturma açıldığı ve saldırıyı bu nedenle gerçekleştirdiği öne sürüldü. Soruşturmada zanlı Türkmen aleyhinde aynı eczanede çalışan memurun, tanık sıfatıyla ifade verdiği belirtildi. Enver Türkmen'in ise kendisi aleyhine ifade veren çalışma arkadaşlarını tehdit ettiği iddia edildi. 

ZANLI TEHDİT GEREKÇESİYLE SAVCILIĞA ŞİKAYET EDİLDİ

Tehditler üzerine aynı eczanede çalışan İ.Ö. savcılığa giderek Türkmen hakkında 'Tehdit, Hakaret, İdari soruşturmayı etkilemeye teşebbüs' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. İ.Ö'nün savcılığa verdiği şikayet dilekçesinde şu ifadeler yer aldı:

"1- Halen Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Eczanesinde 657 sayılı kanuna tabi devlet memuru olarak çalışmaktayım . Kendisinden şikayetçi olduğum Enver TÜRKMEN de benimle birlikte aynı eczanede ve aynı odada yine 657 sayılı kanuna tabi devlet memuru olarak çalışmaktadır.

2- Şüpheli Enver Türkmen hakkında Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından idari bir soruşturma yürütülmektedir. Bu soruşturma sebebiyle tanık sıfatıyla soruşturmacı tarafından ifadeye çağrıldım ve ifademi verdim. Aynı soruşturma kapsamında Ecz.Hikmet TÜRK ve Ecz.İlknur YÜCE de tanık sıfatıyla ifade verdiler.

3- 05/05/2016 tarihinde bulunduğumuz odada tanık olarak ifade vermenin ne kadar sürdüğü ile ilgili arkadaşlarla konuşurken odada bulunan şüpheli Enver TÜRKMEN aynen; 'Bu soruşturma sonunda eğer beni eczaneden gönderirlerse ben adamı mermi manyağı yaparım. Ben öyle dört çapulcuya pabuç bırakmam' şeklinde aleni bir şekilde tehditte bulunup hakaret etmiştir. 'dört çapulcu' diye bahsettiği kişilerden birisi de benim. Yürütülen idari soruşturmada benimle birlikte 3 kişi daha tanık olarak ifade vermiş durumdadır. Şüphelinin bu tehditlerine o sıra odada bulunan F. D.Y. da şahittir. Şüphelinin bu tehditleri tarafımızca fazla önemsenmemiş ve aleyhine yürütülen soruşturmaya ilişkin anlık bir tepki olarak söylendiğini düşünerek üzerinde fazla durmadık.

4- Ancak şüpheli bu defa 13/05/2016 tarihinde işimizi yapmakta iken kendisine gelen ifade vermeye çağrı yazısı içeriğini okuduktan sonra odada bulunan diğer kişilerin gözü önünde ve bana hitaben; 'seninle bu soruşturma bittikten sonra hesaplaşacağız' dedi. Ben ne hesaplaşması diye sordum. Şüpheli devamında 'seninle serum deposunda hesaplaşacağız seni orda döveceğim, yerlerde süründüreceğim, kafanı kıracağım, emekliliğini vereceğim' diyerek beni alenen tehdit etti. Şüphelinin bu tehditlerine o sıra odada bulunan F. D.Y. ve S.S.K şahittir.

5- Şüpheli Enver TÜRKMEN'in bulundurma ruhsatlı silahı vardır ve bu silahı eczanede çekmecesinde bulundurmaktadır. Şüphelinin kendisi hakkında yürütülen soruşturmada tanıklık yapmış olmam sebebiyle şahsımı iki defa alenen tehdit etmiş olması ayrıca silah bulundurması sebebiyle can güvenliğimin tehlikede bulunması sebebiyle şüpheliden şikayetçiyim"

TÜRKMEN HAKKINDAKİ SUÇ DUYURUSUNA TAKİPSİZLİK KARARI

Şikayet sonrası Türkmen hakkındaki iddialar nedeniyle savcılığa ifade vererek suçlamaları reddetti. Bunun üzerine savcılık Türkmen hakkında "delil yetersizliği" nedeniyle "kovuşturmaya yer yok" kararı verdi. Takipsizlik kararının eczanede meydana gelen ve dört kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıdan bir gün önce verildiği ortaya çıktı. Saldırı sırasında tehdit edildiğini öne sürerek şikayetçi olan İ.Ö.'nün hastanede olmadığı öğrenildi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Fizik Tedavi Bölümü Eczanesi'nde teknisyen olarak görev yapan Enver Türkmen, eczane içerisinde bugün saat 10.40'da aynı yerde eczacı olarak görev yapan Gürsu Ulaşan, İlknur Yüce ve Özler Kiriş'i silahla vurarak öldürmüştü. Yaralanan eczacı Hikmet Türk de doktorların tüm çabasına rağmen hayatını kaybetmişti.Kaynak: Cumhuriyet.com.tr

Son Güncelleme: 24.06.2016 22:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177