banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
10 Ekim 2016 Pazartesi 17:20
Ankara Katliamı'nda yaşamını yitiren baba ve 8 yaşındaki oğlu mezarları başında anıldı

KESK'e bağlı sendika üyelerinin katıldığı etkinlikte konuşan SES Başkanı Mustafa Yurtsever, geçen yıl meydana gelen patlamada hayatını kaybedenleri bir kez daha andıklarını belirterek, "Aile ile birlikte bu acıyı ortaklaşma adına biz bugün buradayız. Gerek Ankara'da yaşamını yitiren tüm barış güvercinlerimizin adına ve gerekse demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren tüm yoldaşlarımızı saygıyla anıyoruz. Şu an burada olan arkadaşlar da faşizmin saldırısı yapıldığı esnada bizler de oradaydık. Belki kimimiz 30 saniyelik veya 1 dakikalık zamanla üzülerek da olsa kurtulduk. O gün kurtulduğumuza sevinememiştik. Yerlerde parçalanan bedenler arasında sıkışıp kalmıştık. Bundan sonra 'yaşasın halkların kan kardeşliği' sloganını attık. Çünkü, bedenler birbirine girmiş, kanlar birbirine bulaşmış vaziyetteydi. Bu anmalarımız her yıl olacaktır. Mezara gelirken çocuğumuz Muhammed Veysel'in, yoldaşımız İbrahim Atılgan'ın ismini gördüğümüz andan itibaren bile o üzüntüyü benim gibi tüm arkadaşlarımız hissetmişti. Çünkü bunlar bizim parçamızdı, değerlerimizdi bu değerlerimize her zaman sahip çıkacağız" dedi.

Muhammed Veysel ve İbrahim Atılgan'ın mezarına karanfil bırakan Eğitim-Sen Eş başkanı Aziz Turay ise, "Hepimiz o alanda oradaydık gönül isterdi ki Veyselimiz de bizimle birlikte olsaydı. Orada kaybettiğimiz tüm yoldaşlarımız yanımızda olmasını istiyoruz. Bu mücadeleyi asla ve asla bırakmayacağız, kanımızın son damlasına kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.
Konuşmanın ardından yaşamını yitiren Muhammed Veysel ve İbrahim Atılgan mezarlarına karanfil bırakıldı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 10.10.2016 17:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177