banner200
01 Mayıs 2016 Pazar 23:20
Anarşistler çıplak geçti
banner188
banner213

İzmir’de 1 Mayıs güvenlik önlemleri öylesine sıkı ki, ortalık “açıkhava hapishanesini” andırıyor. Ama güne canlı bomba haberiyle başlayınca, herkes doğal karşılıyor, kimsenin sesi çıkmıyor. Üst üste gelen aramalardan bunalan anarşistler “çıplak protesto” yapmasa duruma isyan eden yok.

Memleketin üstüne salınan korku iklimi, endişe bulutlarını İzmir’e de göndermiş. Bırakın 1 Mayıs’ı sıradan bir günde bile Kordon’da kat be kat fazla İzmirli, ailesiyle birlikte yerini alır. Ancak Gaziantep’te patlayan canlı bombadan sonra Gündoğdu’ya gelenlerin sayısı, önceki yıllara kıyasla az.

Polisler, maharetli bir savcının elinde “Cumhurbaşkanı’na hakaret” davasına temel teşkil edebilecek espirili pankartlara, arama noktalarında el koyunca neşe daha da azalıyor. Ama korkunun asıl nerede dağları beklediğini de bir yanıyla gösteriyor. Tepemizdeki polis helikopteri de bu korkunun “ıslak imzalı kanıtı” gibi.

Yürüyoruz meydanda sanki volta atar gibi!.. Anadolu’nun aydınlık insanlarının “umut” gözüyle baktığı İzmir’de bile nefes almanın zor olduğu hissi gelip yerleşiyor. Kalabalığın arasında dolaşmaya devam ettikçe, Gündoğdu’da, aslında memlekette neyin eksik olduğu daha net anlaşılıyor.

“... elbet dolaşacaktır elini kolunu sallaya sallaya / dolaşacaktır en şanlı elbisesiyle; işçi tulumuyla / bu güzelim memlekette hürriyet...”

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 01.05.2016 23:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner212