banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
11 Nisan 2016 Pazartesi 13:21
Altın kaplamalı Galaxy S7 fiyatıyla üzüyor!

Vietnam merkezli Karalux firması yeni bir lüks telefon ile karşımızda. Geçtiğimiz ay satışa çıkan Samsung Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge modelini altına bulayan firma, fiyatını açıkladı. Haberimizin içerisinde bu özel yapım cihazı görebilirsiniz.
Altın kaplamalı Galaxy S7 ve S7 Edge kaç para?
Zaten fiyat itibariyle Galaxy S7’den daha pahalı olan Galaxy S7 Edge, altınla kaplanınca çok daha yüksek bir fiyatla karşımıza çıkıyor. Ancak bu tarz lüks ürünleri sevenler için altın kaplamalı telefonlar adeta vazgeçilmez.


Karalux firması daha önce farklı Samsung modellerini ve farklı marka akıllı telefonları da altınla kaplamıştı. İşlemin yine benzer şekilde olduğu söyleniyor. Toplamda 6 saat süren işlemde, cihazın gövdesi 10 farklı işleme tabi tutuluyor. Sonuç ise 24 ayar altın kaplamalı Galaxy S7 veya S7 Edge oluyor.
Samsung Galaxy S7’yi altın kaplamalı olarak almak isterseniz ödemeniz gereken rakam 1720 Dolar. Eğer altın kaplamalı Galaxy S7 Edge almak isterseniz 1930 Doları gözden çıkarmanız gerekiyor. Firma, Vietnam merkezli olduğu için Vietnam içerisinden bu ürünü almak isteyenlere yaklaşık 200 Dolarlık bir indirim yapıyor. Yani cihazın normal versiyonu ile arasında iki kattan daha fazla bir fiyat farkı oluyor.

Samsung Galaxy S7 Edge inceleme

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 11.04.2016 13:21
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerBilim-Teknik
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177