banner200
banner222
28 Şubat 2016 Pazar 22:19
Altan: AYM kararına "uymamak", Cumhurbaşkanı’nın haddine düşmemiştir
banner188
banner213
banner230

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bugün, AYM’nin ‘hak ihlali var’ kararı için “Tanmıyorum, saygı duymuyorum”, 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin ‘tahliye’ yönünde hüküm vermesi için de “AYM’ye direnebilirlerdi” demişti.

P24’teki köşesinde Erdoğan’ın sözlerini değerlendiren Altan, AYM’nin, kararıyla Erdoğan’a siyasi bir mesaj yolladığını savundu. Altan şöyle yazdı: “Seni ilgilendirmeyen alanlardan geri çekil’ diyordu ki bu mesajın sadece Mahkeme’den değil doğrudan ‘devlet’ denilen aygıttan geldiğini düşünüyorum. Erdoğan’ın her sözünü emir telakki edip, onun kızdıklarını hapse yollamakta tereddüt etmeyen savcılarla yargıçları ‘dikkat edin, burada hâlâ hukuka benzeyen bir şeyler var’ diyerek uyarıyordu.”

‘Erdoğan darbe mi yaptı’

Erdoğan’ın, anayasal çizgisine çekilmesi için AKP, Başbakan, muhalefet, devlet, Avrupa ve ABD tarafından uyarıldığını savunan Altan, “Erdoğan görüldüğü kadarıyla bu mesajları almıyor ya da anlamını tam kavrayamıyor. Anyasa Mahkemesi’nin kararıyla ilgili yaptığı açıklama Cumhurbaşkanı’nın tamamen ‘gerçeklerden koptuğunu’ gösteriyor bence. ‘Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymuyorum da, saygı da duymuyorum’ diyor. Çok net ve çok yalın biçimde söyleyeyim… Anayasa Mahkemesi’nin kararına ‘uymamak’ Cumhurbaşkanı’nın haddine düşmemiştir” diye yazdı.

“Fiili başkan oldum” sözünden sonra şimdi de “Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymuyorum” sözünü bir Cumhurbaşkanı’nın değil ancak bir darbe liderinin söyleyebileceğine vurgu yapan Altan, şöyle devam etti: “Erdoğan darbe mi yaptı, darbeye mi hazırlanıyor? Ben, Erdoğan’ın ‘tek adam’ döneminin sonuna yaklaştığını düşünüyorum, bütün işaretler onu gösteriyor benim görebildiğim kadarıyla.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 28.02.2016 22:19
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerSiyaset
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol