banner200
banner235
banner225
29 Haziran 2016 Çarşamba 10:20
Almanya'dan sert sözler: Erdoğan ve suç ortaklarının adalete teslim edilmesi gerekir
banner188
banner213
banner230Jelpke, “Federal hükümetin neden sustuğunu anlamıyoruz. Türkiye’de işlenen sivil katliamının savaş suçu ve insanlığa karşı suç olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden Erdoğan ve suç ortaklarının adalete teslim edilmesi gerekir” dedi.

‘DAVUTOĞLU, ESKİ BAKANLAR VE ASKERLER DE VAR’

İki ülke arasındaki yakın ilişkiler göz önüne alındığında Alman hükümetinin bu konuda susmaması gerektiğini belirten Jelpke, “Federal Savcılık’ın en azından soruşturma başlatmasını bekliyorum. Üstelik bu suçları doğrulayan yeterli sayıda malzeme var. Görgü tanıklarının ifadeleri, video görüntüler, çok sayıda ipucu var. Ancak Erdoğan’ın bir sonraki ziyaret sırasında gözaltına alınacağı hayaline kapılmıyorum. Zira 2011’de uluslararası ceza hukuku temelinde dava açılmıştı ama savcılık, sanığın mutlak dokunulmazlığı nedeniyle dilekçeyi geri çevirmişti. Ama 2011’den farklı olarak bu sefer eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve diğer eski bakanlar hakkında da dilekçe verdik. Onların artık dokunulmazlığı yok. Ayrıca Türk askerlerine karşı da dava açtık” diye konuştu.

'1993 OLAYLARI HİÇBİR ZAMAN SORUŞTURULMADI'

Girişimi yüzünden Almanya’daki Türk milliyetçiler için hedef haline geldiğini anlatan Jelpke, “Diğer taraftan geçmişte büyük kötülükle yaşayan insanlar beni destekliyor” ifadelerini kullandı. Son 25 yıldır düzenli olarak Türkiye, Suriye ve Irak’a gittiğini kaydeden Alman siyasetçi, şöyle devam etti:

“1990’lı yılların başlarında Türkiye’de Kürt katliamına tanık oldum. 1993 olayları hiçbir zaman soruşturulmadı. Amnesty International ve Human Rights Watch gibi örgütler de bu soruna dikkat çekiyor. MİT’e karşı neredeyse hiç dava açılmadığını ifade ediyorlar. Bazı girişimler olsa da soruşturma sırasında evrakların kaybolduğu, kanıtların yetersiz olduğu ortaya çıkıyor ve şüpheliler tüm suçlamalardan aklanıyor.”

‘ERDOĞAN, SUÇLARINI MEŞRULAŞTIRMA ÇABASI İÇİNDE’

İnsanlığa karşı işlenen bu suçların Türkiye’de açığa çıkarılmasını beklemediklerini söyleyen Jelpke, “Üstelik Erdoğan bu suçları meşrulaştırma çabası içinde. Terörle mücadele eden asker ve polisler için dokunulmazlık öngören yasa tasarısını Meclis’e sundu. Yani teröristlere karşı mücadeleden haklarında dava açılamayacak, oysa onlar ülkedeki tüm Kürtleri terörist olarak görüyor” dedi.

(Kaynak: Sputnik)

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 29.06.2016 10:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol