banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
13 Ekim 2016 Perşembe 12:20
Almanya'da terör şüphelisi yakalandıktan sonra intihar etti

 

 ARD’de sabah programına katılan Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, olayın hızlı bir şekilde aydınlığa kavuşturulmasını isterken, CDU’lu Wolfgang Bosbach, ifade vermeye hazır olan birisinin ölü bulunmasını trajedi olarak nitelendirdi. İhmali olanların belirlenmesi gerektiğini kaydeden Bosbach, sorumluların kusur olmadığını belirterek olaydan sıyrılamayacaklarına dikkat çekti.

Yeşiller Milletvekili Kostanstin von Notz ise, olayı “fiyasko” olarak nitelendirdi. Deutschlandfunk’a konuşan Notz, intihara eğilimli olduğu bilinen birisinin niçin kontrolsüz kaldığı sorusunu sorarak, bu tür vahim hataların gelecekte engellenmesi gerektiğini söyledi.

Yeşiller partisinden Tobias Linder, Albakr’ın intiharındaki ihmal olduğunu öne sürdü. Twitter hesabından “Sürekli kontrol altında olması gereken birisi nasıl olur da kendisini asabilir?” diye sordu.

Almanya Polis Sendikası Başkanı Rainer Wendt ise, Albakr’ın intiharına ilişkin yanıt bekleyen çok soru olduğunu belirtti. Wendt, ”Birbirimizi kandırmayalım. İntihar edilebilecek tüm eşyalar alındığında birisinin canına kıyması kolay bir iş değil. Neyle intihar ettiyse o eşyanın da alınması gerekmez miydi?” diye sordu. Basına yansıyan haberlerde, Albakr’ın kaldığı hücrede üzerindeki T-shirt ile intihar ettiği belirtiliyor.
Jaber Albakr’ın intiharına ilişkin Saksonya Adalet Bakanlığı’nın gün içerisinde ayrıntılı bir açıklama yapması bekleniyor.

Chemnitz kentinde bombalı eylem hazırlığında olduğu şüphesiyle kaldığı eve cumartesi günü baskın düzenlenen ancak, baskından kıl payı kurtulan terör şüphelisi Suriyeli Jaber Albakr (22) pazartesi günü Leibzig kentinde tutuklanmıştı.

Alman Anayasayı Koruma Teşkilatına göre Albakr, Berlin’de bir havalimanına bombalı saldırı planlamakla suçlanıyordu. Albakr’ın Chemnitz’deki evinde yapılan aramalarda 1,5 kilogram TATP patlayıcı madde bulunmuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 13.10.2016 12:20
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerDünya
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177