banner200
banner222
10 Ağustos 2016 Çarşamba 11:40
Almanya'da güvenlik önlemleri sıkılaşıyor
banner188
banner213
banner230

Almanya'nın Redaktionsnetzwerk (RND) basın kuruluşunun haberine göre,Hristiyan Birlik Partileri CDU ve CSU'ya mensup İçişleri Bakanları, güvenlik gerekçesiyle yasaları sertleştirmeye hazırlanıyor. İçişleri Bakanlarının 18-19 Ağustos tarihlerinde “Berlin Açıklaması” adıyla kamuoyuna duyurmaya hazırlandıkları belirtilen taslak metinde, polis sayısının artırılmasından çifte vatandaşlık hakkının iptaline, burka ve çarşaf yasağına kadar bir dizi değişiklik öngörülüyor.

Köln’de gerçekleştirilen “Darbeye karşı demokrasi” mitingi sonrasında çifte vatandaşlık tartışmaları Almanya'da gündem olmuştu. Habere göre, İçişleri Bakanları uyumu engellediğini savundukları çifte vatandaşlığı “Yabancı ülkelerin politikaları için harekete geçenlere Almanya’yı terk etmelerini öneririz” diyerek kaldırmaya hazırlanıyor.

Taslak metinde burka ve çarşaf gibi vücudu tamamen kapatan giysilerin de yasaklanmasının istendiği, ayrıca yabancı organizasyonlar tarafından camilerin finanse edilmesinin engellenmesinin hedeflendiği belirtiliyor. Alman vatandaşı olmayan ve şiddet ve nefret aşılayan kişilerin de Almanya’dan sınırdışı edilmeleri öngörülüyor. Aynı şekilde yabancı terör örgütleri saflarına katılarak savaşan çifte vatandaş konumundaki kişilerin Alman vatandaşlıklarının iptali de planlanan değişiklikler arasında yer alıyor.

Güvenlik önlemleri çerçevesinde polisin sayısının artırılması, 2020 yılına kadar 15 bin polisin daha göreve başlaması öngörülüyor. Bu kapsamda polislere vücut kamerası ve uzun namlulu silahlar verilmesi ve polisin kamuya açık yerlerde daha sık görünür olması da alınması planlanan önlemler arasında bulunuyor.

Güvenlik önlemleri çerçevesinde Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere’nin de yarın bir dizi önlem açıklaması bekleniyor. Basına yansıyan haberlere göre, de Maiziere’nin açıklaması beklenen önlemler arasında suça karışan yabancıların sınır dışı edilmelerinin kolaylaştırılması ve doktorların hastalara ilişkin verileri güvenlik birimleriyle paylaşmasının sağlanması gibi hususlar bulunuyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 10.08.2016 11:40
Anahtar Kelimeler:
DünyaHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol