banner237
02 Mayıs 2016 Pazartesi 12:40
Almanya'da camilere yakın takip

Alman kamu televizyonu ARD’de yayımlanan sabah proğramına katılan Maassen, “Çok sayıda cami derneğinin daha yakından takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diyerek camilere yönelik denetimlerin genişletileceği mesajını verdi. Maassen’in ifadelerine göre, takip edilen camiler Arap kökenli ve kuytu yerlerde bulunan camiler.

"Müslümanlarla teröristler karıştırılmamalı"

Müslümanlarla aşırı unsurların karıştırılmaması gerektiğine dikkat çeken Maassen, Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın politik ve dini yönden aşırı uçta olanları takip ettiğini, Müslümanların takibinin söz konusu olmadığını söyledi. Hans-Georg Maassen, aşırı dincilere karşı Müslümanlarla işbirliğinin önemli olduğunu da söyledi.

Almanya’da aşırı dincilik ve cihat adı altında militan toplanılmasının dış destek olmadan sürdürülemeyeceğini belirten Maassen, El Kaide ve IŞİD’i dış destekli örgütlere örnek olarak gösterdi.

Basına yansıyan haberler göre, bugün (Pazartesi) başkent Berlin’de düzenlenecek bir sempozyumda Anayasayı Koruma Teşkilatı, istihbarat birimlerinin temsilcileri ile polis yetkilileri global tehdit, Almanya’daki durum ve teröre karşı önlemleri ele alacak.

İki Almandan biri okullarda başörtüsüne karşı

Almanya’da YouGov araştırma şirketi tarafından yapılan kamuoyu yoklamasına katılanların yüzde 51’i, dini gerekçelerle okullarda başörtüsü takılmasının yasaklanması gerektiği görüşünde. Katılımcıların yüzde 30’u, başörtüsü takılmasının aynen devam etmesi gerektiğini savunurken, yüzde onbirlik bir kısım ise, başörtüsü takılmasına belirli bir yaş sınırlaması gerektiğini belirtiyor.

Yaşlı ve zenginler karşı

n24’de yar alan habere göre, başörtüsüne karşı olanların daha çok gelir düzeyi yüksek ve yaşlı kişiler olduğu görülüyor. Siyasi partilere göre bakıldığında ise, başörtüsüne en çok karşı olanlar yüzde 62 ile Almanya için Alternatif Partisi (AfD) yandaşları. Hristiyan Birlik Partili seçmenlerin yüzde 56’sı başörtüsünün okullarda yasaklanmasını savunurken, en az karşı çıkanlar yüzde 38 ile Yeşiller Partisi seçmenleri.

Müslüman öğrenciler serbestlikten yana

Araştırma şirketinin görüşlerine başvurduğu 36 Müslüman öğrenciden beşi başörtüsünün okullarda yasak olmasını savunurken, 23’ü serbest olmasını, yedisi ise yaş sınırlaması getirilmesinin daha doğru olacağı görüşünde. Almanya’daki okullarda öğrenciler tarafından başörtüsü takılması genel olarak serbest.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 02.05.2016 12:40
Anahtar Kelimeler:
DünyaHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol