09 Ağustos 2016 Salı 16:20
Almanya Başbakan Yardımcısı: Türkiye'nin Can Dündar gibi gazetecilere ihtiyacı var

Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile yaptığı görüşme sonrasında paylaştığı yorumda, Türkiye'de basın özgürlüğünün kısıtlanmaya devam ettiğini yazdı. Darbe girişiminden sonra onlarca gazetecinin temelsiz yere tutuklandığını ifade eden Gabriel, “Muhalif çok sayıda gazete ve televizyon, yetkili kurumlar tarafından kapatıldı" yorumunda bulundu.

SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, Can Dündar'ı 'Türk makamlarının en tanınan kurbanlarından biri' olarak nitelendirdi. Can Dündar'ın devlet sırlarını açıklamaktan 6 Mayıs'ta 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldığını ve aynı gün saldırıya uğradığını hatırlatan Almanya Başbakan Yardımcısı Gabriel, “Şans eseri saldırıda yaralanmadı" ifadelerini kullandı. 

“Türkiye'nin onun gibi gazetecilere ihtiyacı var"

Sigmar Gabriel açıklamasında Can Dündar ile yaptığı görüşme hakkında şunları yazdı: “Türkiye'deki güncel durumu ilk elden öğrenmek için Can Dündar ile buluştum. Duyduklarım bende büyük endişeye neden oldu. Türkiye'deki durum daha da güçleşiyor, ayrıca sadece gazeteciler için değil. Türkiye'de basın özgürlüğüne yönelik ağır saldırıları daha sert eleştirmeliyiz." Gabriel buna karşın, Türk Hükümeti ile tüm diyalog yollarını kapatmanın yanlış olacağını da ifade etti. 

Can Dündar ile buluşmanın kendisini derinden etkilediğini belirten Sigmar Gabriel, Türkiye'nin onun gibi gazetecilere ihtiyacı olduğu yorumunu yaptı. Açıklamada görüşmenin nerede gerçekleştiği yazılmadı. Sigmar Gabriel'in sosyal medyadaki paylaşımına yüzlerce yorum yapıldı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 09.08.2016 16:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol