banner200
18 Mart 2016 Cuma 16:40
Alman Lisesi'nden havuz medyasına yalanlama
banner188
banner213

Sabah Gazetesi, İstanbul'daki Alman Lisesi hakkında soruşturma başlatıldığını yazdı. Gazete haberinde Alman Lisesi'nin Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir okul olduğunu, buna rağmen kapatma kararıyla ilgili olarak tek başına hareket ettiğini, bu nedenle hakkında soruşturma başlatıldığını belirtti.

Konuyla ilgili olarak Deutsche Welle Türkçe'nin sorularını yanıtlayan İstanbul Alman Lisesi Müdürü Axel B. Brott, lise hakkında soruşturma başlatıldığı haberini doğrulamadı. Brott, 'Benim bildiğim kadarıyla soruşturma açıldığı haberi doğru değil. En azından bana bu konuda verilmiş bir bilgi yok. Yazılı bir bilgi de gelmedi' dedi.

Dün Müdür Yardımcısı ile birikte Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde toplantıya davet edildiğini, toplantıda Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün de bulunduğunu söyleyen Brott, 'Yardımcımla birlikte katıldığım bu görüşmede okulu kapatma kararımızın nasıl bir süreçte geliştiği konuşuldu. Yani Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan bana ulaşan haberin ardından, nelerin olup bittiği' dedi.

'Öğrencileri taşıyan otobüs Başkonsolosluk önünde de duruyor'

Brott, Başkonsolos üzerinden Dışişleri Bakanlığı'nın konsolosluğa yönelik ciddi bir terör tehdidinin bulunduğu konusunda kendisini bilgilendirdiğini belirterek, okullarına öğrencileri getiren otobüs başkonsolosluk binası önünden de öğrenci aldığı için güvenlik gerekçesiyle 17 Mart'ta ders yapmama kararı aldıklarını söyledi. Brott kararla ilgili olarak çalışanlar, okul aile birliği ve öğrencilerin bilgilendirildiğini belirtti.

Alman Lisesi Müdürü, 'Milli Eğitim Müdürlüğü'ndeki toplantıda okul hakkında bir soruşturma ya da inceleme başlatıldığından söz edildi mi?' sorusuna ise, şu yanıtı verdi:

"Hayır, kesinlikle böyle bir bilgi verilmedi. Görüşmede sadece Bakanlık okulun kapatılması kararıyla ilgili nelerin olup bittiğini öğrenmek istiyordu. Yani öncesinde ve 17 Mart sabahı nelerin yaşandığını."

Brott bugün Alman Lisesi'nin orta okul ve lisesinin açık olduğunu, ilkokulun ise kapalı olduğunu belirtti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 18.03.2016 16:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol