banner200
banner235
banner225
30 Mart 2016 Çarşamba 06:40
Alman Büyükelçi: Bizde basın özgür
banner188
banner213
banner230

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Can Dündar ve Erdem Gül’ü duruşmasını izledikleri için hedef aldığı konsoloslardan Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann’ın, öncesinde başka bir kriz daha yaşadığı ortaya çıktı. Spiegel’in haberine göre Erdmann geçen salı günü Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Gündemde, Alman kamu televizyonununda yayınlanan “extra 3” adlı mizah programı vardı.

Türk yetkililer, programın 17 Mart’taki yayınında Erdoğan’ı hicveden bir şarkıya yer verilmesine tepki gösterdi. Hatta Associated Press’e konuşan bir Dışişleri yetkilisine göre, Türk tarafı şarkının videosunun kanalın sitesinden kaldırılmasını istedi. Büyükelçi de uzun bir savunma yapmak zorunda kaldı. Cumhuriyet’in ulaştığı kaynaklara göre, Büyükelçi Erdmann, Dışişleri’ne giderken yanına Alman anayasasını ve Türkçe tercümesini de aldı. Bakanlıkta bir saat boyunca şikayetleri dinleyen Erdmann, anayasayı göstererek “Kültür, sanat ve basın özgürlüğü Almanya’da anayasal haktır” diye açıkladı.

Mizahi bir şarkının diplomatik krize yol açmasına “Erdoğan ipin ucunu kaçırmışa benziyor” tepkisini veren Alman Gazeteciler Federasyonu Başkanı Frank Überall, cumhurbaşkanının öfkesinin “gülünebilir” olduğunu, ancak “Türkiye’deki muhalif gazetecilerin çektiği zulmün acı bir gerçek olduğunu” vurguladı.

Elçi etkileyemez

Alman haber dergisi Spiegel’in geçen günlerde çalışma izni uzatılmayarak ‘de facto’ sınırdışı edilen İstanbul muhabiri Hasnain Kazım, “Erdoğan’ı eleştiren şarkıyı komik bulabilir veya bulmayabilirsiniz. Türkiye’de ise bu bir devlet meselesi” dedi. Kazım, Alman büyükelçinin Dışişleri’ne çağrılmasıyla ilgili olarak da “Bu durum Türkiye’deki basın özgürlüğü anlayışına dair birşeyler söylüyor: Hükümet, Alman elçinin bir TV kanalının programlarını etkileyebileceğini düşünüyor” ifadelerini kullandı.

Alışverişteyim

Spiegel’e konuşan Batılı bir kadın diplomat ise “Bu gerçekten inanılmaz. Artık temsilcilikten dışarı çıkmak için Cumhurbaşkanı Ekselansları’ndan izin almamız gerekiyor” dedikten sonra, gün içinde alışverişe çıkarak ve iki daveti kabul ederek bu kuralı çoktan deldiğini ifade etti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 30.03.2016 06:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol