banner200
banner225
01 Haziran 2016 Çarşamba 23:20
'Alışacaklar'
banner188
banner213
banner230

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uganda ziyareti öncesi havalimanında bazı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rusya ile ilişkilerin farklı bir konuma taşımanın gayreti içerisinde olması gerektiğini söyleyen Erddoğan, “Biz Türkiye olarak suçlu sandalyesinde oturan bir ülke değiliz ve biz kesinlikle münasabetleri bozmak isteyen bir ülke de değiliz. Tam aksine Rusya ile münasebetleri arzu eden bir ülkeyiz. Sayın Putin ile bizim ilişkilerimiz gerçekten çok farklı bir noktadayken, iki iyi dost noktasındayken böyle bir konuma gelmiş olması veyahut da bir pilotun yapmış olduğu hata veya bir yanlış sebebiyle koskoca Türkiye'yi feda etmesi gerçekten düşündürücüdür. Burada Rusya ile münasebetlerimizi kesinlikle yeniden geliştirmenin, yeniden çok daha farklı bir konuma taşımanın gayreti içerisinde olmamız gerekir” dedi.

Erdoğan kendisiyle birlikte çay toplayan yargı organlarının başkanlarına yapılan eleştiriler için "Ben şu anda bir siyasi partinin genel başkanı değilim. Halkının yüzde 52 oyunu alarak seçilmiş bir Cumhurbaşkanıyım. Yargı organının da yürütmenin de yasama organının da Cumhurbaşkanıyım. Böyle bir yaklaşım içine giren muhalefet hala siyaset öğrenememiş. Bunlar Tayyip Erdoğan birine selam verse 'Niye selam verdin' diye hesap soracaklar. Bunlar boşuna yoruluyorlar. Yasal, ahlaki olarak hiçbir yanlış yolu yoktur. Bunlara alışmadılar bugüne kadar ama alışacaklar. Daha çok böyle devletin milletle kaynaştığı şeyleri görecekler. Biz yargının en üst temsilcileriyle orada halkımızla beraber çay tamilarının başında çay topladık. Şimdi ‘tami’yi de soracaklar tabii ne söylemek istedi diye. Onu da öğrenecekler. Balıkesir’de böyle bir seyahati Yargıtay Başkanı’nın daveti üzerine yaptık. Herhalde Rize’ye gittik diye rahatsız olmuş olabilirler.” ifadelerini kullandı

Özal’ın üslubu

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal da cumhurbaşkanı seçildiği dönemde yüksek yargı üyeleri ve toplumun çeşitli kesimlerinin kendisiyle ilgili eleştirilerini benzer bir üslupla yanıtlamıştı. Turgut Özal eleştirilere “Alışırlar, alışırlar” yanıtını vermişti.

"İsrail ile ilişkiler olumlu"

Erdoğan, İsrail ile ilişkilerin olumlu olduğunu söyleyerek " İsrail'e Gazze'ye ambargonun giderilmesi konusunda teklifler yaptık. Gelişmeler olumlu gibi görünüyor.Gazze'de cami, okullar yıkıldı geçtiğimiz dönemde. İsrail "Bunlar Türkiye üzerinden yapılırsa kabul ederiz" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANLIĞI ÖNCE "RUS UÇAĞI" SONRA "TAHMİN EDİLİYOR" AÇIKLAMASI YAPMIŞTI

Suriye sınırında bir savaş uçağının düşürüldüğüne dair haber gündeme bomba gibi düşmüştü. Anadolu Ajansı’ndan konu hakkında saat 10.45'te tek cümlelik bir haber geçilmiş. Haberde “Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürülen uçağın Su 24 tipi Rus uçağı olduğunu kaydetti.” demişti.

’nın 11.06'da yayınladığı haberde ise şu ifadeler yer almıştı:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye sınırında sınır ihlali yapan uçağın düşürülmesi hadisesini yakından takip ederek bir dizi telefon görüşmesi yaptı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayarak olaya ilişkin bilgi verdi."

Başka yetkililerden de bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyu Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de görüşeceği öğrenildi.

RUS UÇAĞI OLDUĞU TAHMİN EDİLİYOR

Kaynaklar, Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürülen uçağın Rus uçağı olduğunun tahmin edildiğini belirtti."

 

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 01.06.2016 23:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol