banner200
banner235
banner225
19 Ağustos 2016 Cuma 16:40
Alanya Belediyesi, Schwechat'la kardeş kent anlaşmasını bozdu
banner188
banner213
banner230Avusturya'nın başkenti Viyana'nın Schwechat Uluslararası Havalimanı'ndaki panoda, 'Türkiye, 15 yaş altı çocuklarla cinsel ilişkiye izin veriyor' başlığıyla haber yayınlandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun tepkisi ve girişimiyle bu haberin kaldırılmasının ardından, geçen hafta da aynı havalimanındaki ekranda su kez 'Türkiye tatiliyle sadece Erdoğan'ı destekliyorsunuz' başlığıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşıtı haber yayınlandı. Bu haber de yine Dışişleri Bakanlığının müdahalesi sonucu kaldırıldı.

Alanya Belediye Başkanı MHP'li Adem Murat Yücel, kardeş şehir Schwechat'da ardı ardına Türkiye aleyhine karalayıcı haberlerin yer alması üzerine, meclisi olağan üstü toplantıya çağırdı. Meclise başkanlık yapan Belediye Başkanı Yücel, oturumda meclis üyelerine bilgi verdi. Başkan Yücel, Schwechat Uluslararası Havalimanı'nda yolcu gidiş salonunda yer alan reklam panosundaki Türkiye aleyhtarı protestonun kabul edilemez olduğunu söyledi.

'CUMHURBAŞKANIMIZA HAKARET ETME HAKKI YOK'

Konuyla ilgili kardeş şehir Schwechat yetkilileriyle yazıştıklarını vurgulayan Yücel, kendilerine 1 Ağustos'ta gelen cevabı 2 Ağustos'taki meclis toplantısında okuduklarını anlattı. Başkan Yücel, şöyle konuştu:

"Bizlere 'Panodaki yazıların Schwechat ile ilgisi bulunmadığını, ifade özgürlüğünün olduğunu, yerel ve genel hükümetin etkisinin olmadığını, Türkiye'deki politik gelişmelerin de tüm dünyada takip edildiğini' bildirdiler. İfade özgürlüğünün olması, Cumhurbaşkanımıza hakaret etme hakkı vermez. Bunu kabul edemeyiz. O yazıları hatırlattığımız belediye başkanının bizim yanımızda olmasını beklerken, verdiği cevap şaşırttı. Hiç kimsenin bizleri bu şekilde üzmeye hakkı yok."

TUTUM DEĞİŞMEDİ

Kardeş şehir Schwechat'e 25- 28 Ağustos'ta düzenlenecek festival kapsamında gitmeyi planladıklarını anlatan Adem Murat Yücel şöyle devam etti:

"Konuyla ilgili görüşmek istedik ama aynı davranışı sürdürdüler. Oysa biz kardeş şehrimizden içimizi rahatlatacak bir açıklama bekliyorduk. Bu görüşmeler sürerken aynı havaalanında ikinci yazı çıktı. Kanaatimce artık bu kardeşliğin devam etmesine gerek yok. İstenmeyen böyle bir hadisenin çıkmasını ben olsam engellerdim." 

KARAR OYBİRLİĞİYLE ALINDI

Belediye Meclisi, parti grup sözcülerinin konuşmasının ardından Alanya ve Schwechat kardeş şehir protokolünün iptali istemiyle sunulan tasarıyı kabul etti. Kararın ardından, yaklaşık 15 yıl önce Schwechat Belediyesi ile yapılan kardeşlik anlaşması metni, Yücel tarafından Belediye Meclis Salonu'ndaki duvardan indirildi. Meclis toplantısında üyelerinin tamamının kararıyla Schwechat ile aralarındaki kardeş şehir anlaşması sona erdirildi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 19.08.2016 16:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol