banner200
banner235
banner225
02 Aralık 2016 Cuma 05:00
Aladağ'da 8 cemaat yurdu daha var
banner188
banner213
banner230

Adana’nın  Aladağ İlçeside eski yurt binasının 2 yıl önce yıkılmasının ardından, kız öğrencilerin Süleymancı cemaatine ait özel kız öğrenci yurduna nakledildiği, yeni yurt binasının 2018’te tamamlanacağı ortaya çıktı. Aladağ’da 8 cemaat yurdu daha bulunduğu, ilçenin tek modern ve geniş kapasiteli yurdun, bu bölgede madencilik çalışmaları yapan işadamı Necati Kurmel'in Anadolu Lisesi ile birlikte inşa ettirdiği yurt olduğu bu yurtta da erkek öğrencilerin kaldığı belirtildi.
Adana’nın Aladağ  ilçesinde 4 okulun bulunduğu kompleksin ortasındaki eski yurt binası, 1998’de meydana gelen Richter ölçeğine göre 6.2 büyüklüğündeki Adana depreminden sonra inşa edilmesine rağmen, Eylül 2012'deki 4.7 büyüklüğündeki depremde hasar gördü. Onarıldıktan sonra bir süre kullanılmaya devam edilen yurt binası, 2 yıl önce çürük” raporu ile yıkılınca, buradaki öğrenciler komşu Kozan İlçesine nakledilip Aladağ'da yeni yurt için beklenmeye başlandı.

Aileleri ikna ettiler

Milli Eğitim Bakanlığı’nca kız öğrenciler için yurt eksikliği giderilemeyince, Süleymancıların erkek öğrenciler için açtığı Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Yurdu, Kız Öğrenci Yurdu’na dönüştürülerek Kozan’a giden ve ortaokullara yeni kayıt yaptıran öğrenciler, 54 kişilik bu yurda yerleştirildi. Yangında ölen 12 kişiden 10 kız öğrencinin hepsi de Sinanpaşa Ortaokulu öğrencisiydi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yangının ardından yaptığı dünkü açıklamasında, devletin açıkta kalan öğrencileri Kozan'a yerleştirdiğini, ancak bazı kişiler tarafından aileler ikna edilerek 12 kişiye mezar olan yurda kaydırıldığını söyledi.

Neden 2 yıl beklendi?

Yıkılan binanın yerine yapılması kararlaştırılan yurt binası için iki yıldır bekleniyor. İller Bankası’nın 8 milyon lira ayırmasıyla ihalesi yapılan yurt binasının 2018 yılının ilk ayında teslim edilmesi gerekiyor ama henüz temel atılmış değil. Çalışmalar 2 yıl önce yıkılan binanın yerinde temel kazısı olarak devam ediyor. Henüz temel atma töreni yapılmadığı için yeni yurt yapımından haberdar olmayan Aladağlılar, yangın faciasının ardından kazı çalışması yapan iş makinelerini görünce, "Neden 2 yıl beklendi? Eski yurt binası yurt yıkılmadan önce tedbir alınsa, biz de yıkılmazdık” demekten kendilerini alamadı.


Aladağ’da 8 cemaat yurdu daha bulunduğu öne sürüldü. İlçenin tek modern ve geniş kapasiteli yurdun, bu bölgede madencilik çalışmaları yapan işadamı Necati Kurmel'in Anadolu Lisesi ile birlikte inşa ettirdiği yurt olduğu bu yurtta da erkek öğrencilerin kaldığı belirtildi. Bu arada, ilçede bir çok kişi 12 kişinin diri diri yandığı Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Kız Öğrenci Yurdu ile ilgili konuşmaktan kaçındığı görüldü. Çocukları ölen ve yaralanan ailelerin de çok azı tepkilerini dile getirirken, bazı aileler de daha önceki benzerlerinde olduğu gibi olayı “kader” olarak değerlendirdi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 02.12.2016 05:00
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol