banner200
banner222
27 Nisan 2016 Çarşamba 15:40
AKP'nin 'torba'sından bu da çıktı... Hükümet istediğinin malvarlığına el koyabilecek
banner188
banner213
banner230

Türkiye’de son dönemde hukuksuz kayyım atamaları gündemde. Geçtiğimiz günlerde Meclis’ten geçerek yasalaşan ve önceki gün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak yürürlüğe giren torba yasa ile şirketlere kayyım ataması kolaylaştı. Artık özel mülkiyetine el konması çok daha kolay olacak.

Meydan Gazetesi'nin haberine göre, torba yasaya göre teröre destek iddiasıyla şirketlere kayyum atanmasının şartları genişletildi. İzlenen şirketler ile yöneticilerinin istihbarat takipleri de kolaylaştı. Terörizme finans sağladığı iddia edilen şirket yönetimine kayyım atanabilecek. Ayrıca bu şirketler için ‘iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması, gizli soruşturmacı görevlendirilmesi, teknik araçlarla izleme’ tedbirlerine de başvurulabilecek.

MASAK, teşebbüs edilen işlemleri, işleme konu malvarlığının aklama veya terörün finansmanı suçu ile ilişkili olduğuna dair şüphe bulması halinde 7 gün askıya alabilecek. Terörizmin finansmanı suçunun kapsamı da genişletildi. Şirket sahipleri ve yöneticileriyle ilgili, Ceza Muhakemesi Yasası’nda düzenlenen “Kayyum tayini, iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması, gizli soruşturmacı görevlendirilmesi, teknik araçlarla izleme” yöntemleri uygulanabilecek.

Torba yasa ile zorunlu trafik sigortasında yüksek bedelinin düşürülebilmesi amacıyla sigorta şirketlerinin yükü hafifletildi. Zorunlu trafik sigortasında, hak sahibinin kendi kusuruna denk gelen tazminat talepleri kapsam dışı kalacak.

65 yaş aylığı alan vatandaşlar, kimin yanında yaşarsa yaşasın maaşlarında kesinti olmayacak. Muhtaçlık hesaplamasında, hane içinde kişi başına düşen ortalama gelir tutarı yerine aylık başvurusunda bulunan kişinin kendisi ile eşinin gelir tutarı hesaplanacak. Turizm sektöründeki sıkıntı sebebiyle devlet desteği sağlanacak. Kamu arazisi tahsis edilen işletmecilerin bu yıla ilişkin kira ve benzeri ödemeleri askıya alınacak. Torba yasa ile memur sendikalarının şehit yakını ve gazilere maddi yardımda bulunabilesini önü açıldı.

15 BİN YENİ POLİS ALINACAK

İşçi izinlerinin kullanımı ile ilgili de düzenleme yapıldı. Daha önce işçi izinleri, biri en az 10 gün olmak üzere en çok üçe bölünerek kullanılabiliyordu. Bu sınırlama kalktı. Böylece işçi iznini birer gün şeklinde de kullanabilecek. Torba yasa ile Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 15 bin polis kadrosu tahsis edildi. Bu düzenlemeyle terörle mücadele kapsamında yeni polis alımı yapılacak. Sosyal Güvenlik Kurumu’na da 2 bin 610 denetmen ve denetmen yardımcısı kadrosu tahsis edildi.

GENÇLERİN PRİM BORCUNA AF

Torba yasa ile adeta yılan hikayesine dönen Genel Sağlık Sigortası borçlarıyla ilgili de düzenleme yapıldı. 25 yaşını geçmemiş olanların prim borçları silinecek. Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca belirlenen sosyal yardımlardan yararlanan kişileri istihdam eden işverenlere sigorta primi desteği sağlanacak.

SUR İÇİN DÜZENLEME

Düzenlemeyle Diyarbakır Sur’un yeniden inşasının yasal altyapısı oluşturuldu. Kamu düzeni ve güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu yerlerde, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini teşkil etmek, sağlık, eğitim ve ulaşım gibi kamu hizmetlerinin düzenli bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla Bakanlar Kurulu’nca riskli alan olarak kararlaştırılabilecek.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 27.04.2016 15:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol