banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
03 Mayıs 2016 Salı 20:40
AKP'liler Meclis'te birbirini ezdi: Eski bakan hastaneye kaldırıldı

Bugün AKP grup toplantısının ardından Meclis içinde eski AKP'li Bakan Nihat Zeybekçi'ye, AKP İzmir Milletvekili Nükhet Hotar arabayla çarptı.Gerçekmuhabir.com'un haberine göre grup toplantısından çıktıktan sonra Meclis bahçesinden yürüyerek Halkla İlişkiler binasındaki makam odasına geçmek isteyen eski bakan AKP Denizli Milletvekili Nihat Zeybekçi ve koruma polisine araba çarptı.

Zeybekçi neye uğradığını şaşırırken, bir anda ayağı çarpan aracın altında kalarak ezildi. Zeybekçi’nin koruması Murat Ekinci ise kazada daha da büyük bir yara aldı. Kolu kırılan koruma polisi çevredekiler tarafından müdahale edilerek çağrılan ambulans ile hastaneye kaldırıldı.

AKP’li Zeybekçi’ye çarpan aracın şoförünün arabayı terk ederek kaza mahallinde kaçtığı görüldü. Gercekmuhabir’in edindiği bilgilere göre; kazayı yapan aracın şoförü de AKP’li çıktı. Kaza yapan kişi AKP İzmir Milletvekili Nükhet Hotar’dı. Hotar’ın panikleyerek olay yerinden uzaklaştığı, ardından şoförünü olay yerine göndererek arabasını çektirdiği öğrenildi.

Kaza sırasında Meclis’te bulunan vatandaşlar da kaza anında Hotar’ın aracın içinde oturduğunu teyit etti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 03.05.2016 20:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177