banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
14 Ekim 2016 Cuma 22:40
AKP'li yeni başkanın kayınpederi 'FETÖ'den tutuklanmış


İmran Acar'ın başkanlığındaki AKP Nazilli İlçe yönetimi, geçen 30 Eylül'de Genel Merkez'in isteği üzerine istifa etti. AKP Elazığ Milletvekili Metin Bulut, ilçeye gelerek temayül yoklaması yaptı. AK Parti Genel Merkezi, İlçe başkanlığı için 20 aday arasından Ramazan Satılmış, Dr. Hilmi Volaka, Ahmet Harmandalıoğlu ve avukat İsa Bedil'i mülakat için Ankara'ya davet etti. Dün yapılan mülakatın ardından, 44 yaşındaki İsa Bedil, Nazilli İlçe Başkanı olarak atandı.

KAYINPEDERİ 'FETÖ'DEN CEZAEVİNDE

AKP Nazilli İlçe Başkanlığı'na atanan İsa Bedil'in, Aydın'ın Karacasu İlçesi'nde yaşayan kayınpederi emekli imam İ.A.'nın, Fethullah Gülen ile bağlantılı olduğu öne sürülen Serhat Erkek ve Turkuaz Kız Öğrenci Yurdunu'nun müdürlüğünü yaptığı öğrenildi. Geçen 27 Temmuz'da ilçede yapılan "FETÖ/PDY" operasyonları kapsamında tutuklanan İ.A'nın, evi ile yurtlardaki aramalarda bulunan toplam 2 milyon lira paraya da el konulduğu belirtildi.

Öte yandan AKP Genel Merkezi tarafından istifası istenen eski başkan İmran Acar'ın Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde görev yapan doktor ağabeyinin de "FETÖ/PDY" operasyonları kapsamında gözaltına alındığı ve daha sonra serbest bırakılarak açığa alındığı, Acar'ın istifasının da bu nedenle istendiği iddia edildi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 14.10.2016 22:40
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerSiyaset
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177