banner200
banner235
banner225
15 Şubat 2016 Pazartesi 16:40
AKP'li vekil: Başkanlık sistemi demokratik bir sistemdir
banner188
banner213
banner230

Kısa adı DENİMDER olan Denizli İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği'nin tarafından Pamukkale Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda, 'Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi' konulu konferans düzenlendi.

AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk'ün konuşmacı olarak katıldığı konferansı AKP'li vekiller Nihat Zeybekci, Şahin Tin ve Cahit Özkan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Çanakkale İl Başkanı Necip Filiz, DENİMDER Başkanı Fatih Işık ile dernek üyeleri ve davetliler izledi.

"BAŞKANLIK SİSTEMİ DEMOKRATİK BİR MODELDİR"

Başkanlık sisteminin demokratik bir sistem olduğunu söyleyen AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk, "Birileri ısrarla başkanlık sistemi tartışmalarını devletin yenilenmesi perspektifinden çıkarıp, kendi egemenliklerini kaybetmemek için, sanki demokratik bir model değilmiş noktasına taşımak istiyor. Halbuki başkanlık sistemi demokratik bir modeldir. Başkanlık sisteminde de adı üstünde halkın katılımı esastır. Demokrasi esastır. Parlamenter sistem ne kadar demokratikse, başkanlık sistemi de o kadar demokratiktir. Bunu, biz belirleyeceğiz. Ama bunu önce milletimizle adam gibi, milletin anlayacağı dilde, hukuk normlarının sokak tarafından anlaşılması güç bir dile mahkum etmeden, geleceğimizi ilgilendiren bir değişim olduğunu, vatandaşımıza sade bir dille anlatmak mecburiyetindeyiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu süreçte stratejik bir yerde olduğunu belirten Külünk, "Neden Cumhurbaşkanımız bu süreçte stratejik bir yerde? Çünkü bu tip köklü değişiklikler ancak güçlü liderlerle başarılabilir. Bu değişimleri başarmak güçsüz liderlerin işi değildir. Halkın güvendiği, duruşuyla, sokakta güçlü karşılığı olan liderlerle olur bu iş. Karizmatik lider ile başarılır bu iş ve Cumhurbaşkanımız bu milletin bu yüzyıldaki en stratejik gücüdür. Toplum olarak bu gücü devletin bekası ve milletin geleceği açısından farketmeliyiz" diye konuştu.

Konferansın sonunda DENİMDER Başkanı Fatih Işık, Metin Külünk'e plaket verdi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 15.02.2016 16:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol