banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
31 Temmuz 2016 Pazar 16:20
AKP'li başkanın asılsız tweetleri ilçeyi karıştırdı

Tatvan'da konuşlu 10'uncu Komando Tugay Komutanlığı'na bağlı Sorgun Suat Kuyaş Kışlası'nda 'askeri hareketlilik' olduğu iddiası ortaya atıldı. Gece yarısına doğru Tatvan Belediye Başkanı AKP'li Fettah Aksoy tweet atarak, "Tatvan'da yeni bir kalkışma olacağı bilgisi alınmıştır. Lütfen çok acil Tatvan Yaşam AVM önüne toplanalım. Gün ülkeye sahip çıkma günüdür" dedi.

Bu çağrı üzerine 'demokrasi nöbeti' tutulan alışveriş merkezi önünde toplanan kalabalıktan bir grup ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıktaki Sorgun Suat Kuyaş Kışlası önüne giden ellerinde bayraklar bulunan grup darbe karşıtı sloganlar atarken, belediye ve diğer kurumların iş makineleri ile kışlanın girişi kapatıldı.

VALİ KALABALIĞI YATIŞTIRDI

Olay üzerine olayı yatıştırmak için Tatvan'a gelen Bitlis Valisi Ahmet Çınar, bir kamyonetim üzerine çıkarak gösteri yapan kalabalığa hitap etti. Vali Çınar, halkın hassasiyetine teşekkür etti, "Askeri birliklerimizde her hangi bir hareketlilik yok. Ordumuz, askerimiz bizim evlatlarımız, bizim kardeşlerimiz, bu hassasiyetle onları telaşlandırmayın. Milletimizin, İslam ümmetinin, istikbalimizin teminatı" dedi.

BAŞKAN PEŞPEŞE TWEET ATTI

Vali Çınar'ın ilçeye geldiği sırada "Valimiz sayın Ahmet Çınar, Tatvan'da Milli İrade nöbeti tutan Tatvan Halkını yalnız bırakmadı. Kendilerine teşekkür ediyorum" tweeti atan Tatvan Belediye Başkanı Aksoy, daha sonra da "Tatvan'daki hareketlilik sona erdi. Şimdilik herhangi bir sıkıntı yok. Halkımız ile nöbete devam ediyoruz" ve son olarak da "Tatvan'da bir hareketlenme ve kalkışma söz konusuydu. Zamanında yapılan müdahale ve halkı meydana çağırmamız sonucu geri çekildiler. Şu an her şey normale döndü. Nöbetimize devam ediyoruz" tweetleri attı.

İDDİALARI KİM ORTAYA ATTI?

Tatvan'da yaşam normale dönerken, herkes 'askeri hareketlilik' ve 'kalkışma' iddialarını kimlerin ortaya attığı tartışması başladı. Halkı toplanmaya çağıran tweet atan Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, yetkililerin kendisine askeri hareketlilik olduğu ve halkı toplaması mesajını göndermesi üzerine harekete geçtiğini söyledi.

"Madem bir şey yoksa il başkanı neden mesaj attı?" diyen Başkan Aksoy, "Polis telsizinden anonslar geçildikten sonra, İl Başkanı mesaj attıktan sonra ben de üzerime düşen görevi yaptım. Karayolları, Özel İare, AFAD ve diğer kurumlara ait iş makineleri de Tatvan’a sevk edildi. Herhangi bir hareketlilik yoksa bu anonslar neden yapıldı? Neden 15 gündür alanlardayız demek ki bir takım sıkıntılar devam ediyor" dedi.

AKP Bitlis İl Başkanı Nesrullah Tanğlay, ikinci bir kalkışma olabilir diye kendilerine emniyetten bilgi geldiği görüşünü savundu. Tanğlay, "Biz de kendi partililerimize mesaj attık. Bu arada Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy'a da bilgi verdim. Ondan sonra Tatvan Belediye Başkanımız da tweet atarak halkı alana çağırdı" diye konuştu.

Bitlis Valiliği'nden konuya ilişkin açıklamada ise olayın söylenti üzerine geliştiği belirtildi. Açıklamada, "İlimiz Tatvan İlçesi'nde saat 23.00 sıralarında askeri kışlalarda hareketlilik olduğu söylentisi üzerine demokrasi nöbetindeki vatandaşlarımız sokağa dökülmüştür. Söz konusu söylentilerin asılsız olduğu anlaşılmış olup, ilimiz merkez ve ilçelerinde her hangi bir olumsuzluk olmamıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur" denildi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 31.07.2016 16:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177