banner200
banner222
05 Nisan 2016 Salı 14:40
AKP'li Balıkesir Belediye Başkanı ve Vali birbirine girdi: Vali değil, memur bile olamaz
banner188
banner213
banner230

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Ahmet Edip Uğur, Karasi Belediyesi’nin pazar yeri açılışından sonra yaptığı basın açıklamasında Balıkesir Valisi Mustafa Yaman’ı sert dille eleştirdi.

Vali Yaman’ı kumpas yapmakla ve entrikacılıkla suçlayan Uğur şunları söyledi:

"Hepinizin bildiği gibi 28-29 Şubat’ta, Rotterdam’a, Ulaştırma Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı yatırım ajansı yetkilileri, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, belediye meclis üyeleri ve işadamlarıyla birlikte bir gezi yaptık. Döndükten sonra 10 Mart’ta başbakanımızın daveti üzerine Hollanda’ya beraber gittik. Bandırma’da düşündüğümüz yatırımla ilgili bütün bakanlarımızla görüşmeler yaptık. Yarın Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ile birlikte tekrar Hollanda’ya bir çalışma ziyaretine gidiyoruz. Rotterdam Limanı’nda incelemeler yapacağız. Balıkesir’e Rotterdam’daki yatırımcıları getirmek istiyoruz. Rotterdam Limanı gibi dünyanın en modern, en çevreci limanını Balıkesir’e kazandırmak istiyoruz."

"GEZİ İÇİN DEĞİL..."

Kente yatırım kazandırmak için 35 günde üçüncü defa Rotterdam’a gittiğini belirten Uğur şöyle devam etti:

"Turistik gezi için gitmiyorum. Balıkesir’deki ekmeği büyütmek için, iş için, Balıkesir’e sanayicinin gelmesi için, Balıkesir’in kabuğunu yırtması için gidiyorum. Fakat İstanbul’da Marmara Belediyeler Birliği’nin toplantısındayken, bir faks ile Salı günkü Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) toplantısına davet alıyorum. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ne zaman yurt dışına gidecek, ajans toplanıyor. Bu durum tamamen Balıkesir Valisi nitelikli dolandırıcı Mustafa Yaman’ın marifeti. Balıkesir’de kumpas hazırlamak, bütün bürokratları tehdit etmek, ortalığı karıştırmak, gezsin, tozsun, yesin içsin, hiçbir şeye imza atmasın anlayışıyla yapılan bir davranış. Bunu ben protesto ediyorum. Böyle bir anlayış olmaz. Balıkesir’e biz vizyon projeleri yapıyoruz. Dün akşam Kuvayi Milliye Kavşağını Kuvayi Milliye yürüyüşüyle açtık. 4-5 gün önce Robotik Otopark’ımızı açtık. Çay Deresi’ndeki imalatımız devam ediyor. Rotterdam’dan döndüğümüzde sebze meyve halinin temelini atacağız. Daha sonra ilçelerimizdeki arıtma tesisleri su şebekeleri gibi o kadar çok işimiz var ki; biz bunlarla uğraşırken, Balıkesir’in valisi kumpasla, entrikayla, işlerimizi bozmakla, 9 aydır yapmadığı GEKA toplantısını yapmak gibi işlerle uğraşıyor ve tabi başarılı olamıyor. Başarılı olması da mümkün değil."

"VALİ DEĞİL, MEMUR BİLE OLAMAZ "

Vali Yaman için daha önce yaptığı suçlamaları tekrar eden Başkan Uğur, "Hasarlı evini sigorta ettirerek 500 bin lira sigortadan talep etti. Bu nedir? Hakkı olmadığı bir parayı almak için. H.......k yapmak için 500 bin lirayı almak için eve girdi, fakat ev sahibi yakaladı. ’Defol git’ dedi. Türk Ceza Kanunu’nun 158’inci Maddesi ’K’ bendine göre; sigortadan para almak için yapılan bu iş nitelikli dolandırıcılıktır. Bunu da tüm kamuoyunun önünde, basın mensuplarının önünde bir kez daha tekrarlıyorum. Bu kişi değil valilik, devlet memurluğu bile yapamaz. Balıkesir’in ahengini bozan, düzenini bozan, yapılacak işlere engel olmaya çalışan bir zattır" diye konuştu.

Uğur, basın toplantısı bittikten sonra İstanbul’a hareket etti.

ŞUBAT AYINDA TARTIŞMA YAŞANMIŞTI

Başkan Uğur, geçen 15 Şubat’ta Çocuk Köyü’nde belediyenin icraatlarını anlattığı toplantıda Vali Mustafa Yaman’ı sigorta konusu için ’Nitelikli Dolandırıcılık’ suçlamasıyla eleştirmişti. Vali Yaman, Uğur’un açıklamalarını reddetmiş, Cumhuriyet savcılığına kendisi için soruşturma açtırdığını ve "Kovuşturmaya yer olmadığına dair" karar verildiğini söylemişti.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 05.04.2016 14:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol