banner200
banner222
10 Mayıs 2016 Salı 20:00
AKP'den partili Cumhurbaşkanı açıklaması
banner188
banner213
banner230

Diğer partilerle anlaşma sağlanamadığı için yaklaşık dört-beş maddelik bir düzenlemeyi Meclis’e sunacaklarını kaydeden Canikli, “Bu konuda 4-5 maddeyi geçmeyecek düzenlemeyi diğer partilere de götürüp, görüşebiliriz. Haziran ortasına doğru bu düzenleme Meclis’e gelir. Başkanlık sisteminin anayasaya tüm kurumlarıyla monte edilmesini istiyoruz, partili cumhurbaşkanı ise kısmen geçiş formülü olabilir” diye konuştu.

Davutoğlu'nun ayrılarak kongre kararı almasının yankıları sürerken Canikli'nin cumhurbaşkanı ve başbakan arasındaki çatışma potansiyelinin olduğunu savunması epey dikkat çekti. Mevcut sistemden sıkıntı duyduklarını söyleyen Canikli şöyle devam etti:

“Bu sistem böyle gitmez. Aynı dava arkadaşlığındakilerin bile bu yönetim çerçevesinde farklı düşüncelere düşebileceği ve çatışma ihtimalinin çıkabileceğini görüyoruz. Ve bir de düşünün  Farklı siyasi partilerden gelen Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından yürütülen bir sistemde Türkiye tıkanır, çöküşe gider. Bunu netleştirmemiz gerekir.”

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 10.05.2016 20:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol