banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
10 Haziran 2016 Cuma 06:40
AKP MYK: Kahraman yapmaya çalışıyorlar

TBMM İçtüzüğü’ne göre 1 Temmuz’da tatile girecek olan genel kurulun, Maarif Vakfı, 30 yıldan fazla çalışan emekli memurlara tazminat verilmesi, askere “OHAL” yetkisi getiren tasarı ve yeni gelecek 2 torba tasarının yasalaştırılıncaya kadar çalışması yönünde karar alındı. Buna göre, genel kurulun 1 Ağustos’a kadar çalıştırılması bekleniyor.

Toplantıda, anayasa komisyonunun çalışmaları da masaya yatırıldı. Komisyonun hem partili Cumhurbaşkanı, hem de yeni anayasa ile ilgili çalışma yapması kararlaştırıldı. TBMM gündemine öncelikle partili Cumhurbaşkanı düzenlemesinin getirilmesi eğilimi öne çıkarken, bu konudaki zamanlamaya ise gelişmelere göre karar verilecek.

MYK’de, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na İstanbul’daki şehit cenazesinde yapılan saldırı da değerlendirildi. Konunun Meclis’te gündeme geldiğinin belirtilmesi üzerine Başbakan Binali Yıldırım, “Şehidin yakınıymış” dedi. Bazı üyelerin de “Sarılıp konuşmuşsunuz” demesi üzerine Yıldırım, “Bilmiyordum, sonradan öğrendim” ifadesini kullandı. Toplantıda, “Şehidin yakınıymış, kurşunu atmamış önüne koymuş. Kılıçdaroğlu’nun ‘Ben DHKP-C, PKK, kader mahkûmlarına da gittim” sözlerine yönelik şehit yakınının hassasiyeti olarak görülmesi lazım. CHP, 2 gündür Kılıçdaroğlu’ndan kahraman çıkarmaya çalışıyor, bu yanlış. O konuşmaya tepki olarak değerlendirmek lazım” değerlendirmesi yapıldı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 10.06.2016 06:40
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerSiyaset
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177