banner200
banner222
11 Temmuz 2016 Pazartesi 15:20
Akkuyu'da birkişi incelemesi başladı
banner188
banner213
banner230

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın verdiği Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararının iptali için birçok sivil toplum örgütü ve çevrecilerin Danıştay 6'ncı İdare Mahkemesi'ne açtığı davanın ardından ilk kez 11 kişiden oluşan bilirkişi heyeti sahada inceleme yaptı. Akkuyu Nükleer Güç Santralı (NGS) çalışanlarının konaklayacakları otel olan Ulu Resort Hotel'den sabah 09.30 sıralarında çıkış yaparak santral sahasına geçen heyet, alanda çalışmalar yürüttü.

Bilirkişi inceleme yaparken Mersin ve Silifke İlçesi'nden otobüslerle santralin bulunduğu alana gelen Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) ile Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyesi yaklaşık 300 çevreci, üst aramasının ardından santral girişinin olduğu alana alındı. Jandarma geniş güvenlik önlemi alırken, eylemciler de "Nükleer santral istemiyoruz",
"Nükleere inat yaşasın hayat" sloganları attı. İçeriye alınmadıkları için tepki gösteren eylemciler, dakikalarca kapıyı tekmeleyip yumruklayarak ses çıkardı. CHP Mersin Milletvekilleri Aytuğ Atıcı ve Hüseyin Çamak da eylemcilerin yanına gelerek sakin olmalarını istedi.

TEMSİLİ ÖLDÜLER

Santral kapısının önündeki asfalta yatan bir eylemci, boynuna 'Ölüm fermanı Akkuyu' yazılı bir döviz astı. Bir süre yerde yatarak nükleer santrali protesto eden eylemci, "Nükleer ile ölmek istemiyorum" sloganları attı. Eylemciler adına açıklama yapan Suna Kılıççı şunları söyledi:

"Akkuyu ÇED raporunda halkın itirazları dikkate alınmamıştır ve süreç şeffaf yürütülmediği için de ÇED raporunda görev alan kurumların görüşleri halktan gizlenmiştir. Akkuyu'da sahte imza atılmıştır. Akkuyu ÇED raporunun tarıma, turizme, balıkçılığa ve insan sağlığına vereceği zararlar kesinlikle incelenmemiştir. Bütün bu olumsuzlukları içeren davamızın keşfi için gelen heyetin bilimsel davranmasını, halkın taleplerine kulak vermesini, mahkemenin ÇED raporunu iptal etmesini talep ediyoruz."

 

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 11.07.2016 15:20
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerçevre
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol