banner200
banner222
30 Ağustos 2016 Salı 07:00
Akkuyu nükleere karşı
banner188
banner213
banner230

Mersin Çevre ve Doğa Derneği, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlanan 1/50 binlik çevre düzeni planında Akkuyu Nükleer Santralı’nın işaretlenmemesi için 30 bin imza topladı.

Gülnar İlçesi Büyükeceli Mahallesi’nde yapımı süren Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımına karşı çıkan çevreciler, Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenledikleri basın toplantısıyla 1/50 binlik çevre düzeni planında tesisin işaretlenmemesi için yetkililere çağrıda bulundu. Toplanan 30 bin imzayı gösteren derneğin 2’nci başkanı Kenan Hoplar, şunları söyledi: “Santralın çok büyük ve geri dönülemez bir çevre kirliliği, risk ve toplumsal maliyetler yaratacağı, Akkuyu bölgesinin dünyanın imha edemediği ve sürekli radyasyon kirliliği yaratan nükleer atık deposu olacağı, ekolojik dengeyi bozacağı, bölgemizin tarımına ve turizmine çok büyük darbe vuracağı, havamızı, suyumuzu ve toprağımızı kirleteceği ve sağlığımızı bozacağı bilinmektedir. Akdenizfoklarının yaşam alanlarına da zarar verecektir.”

Halk ‘hayır’ dedi

Mersin halkının santrala karşı olduğunu kaydeden Hoplar, şöyle devam etti: “Çevre düzeni planında Akkuyu Nükleer Santralı’nın işaretlenmemesi için bir ayda 30 bin imza toplanmıştır. Mersin Kent Konseyi tarafından yapılan ankette, halkın yüzde 86’sının santrala karşı olduğu ispatlanmıştır. Halkın karşı olduğu bir yatırımın projesini belediye başkanları, belediye meclis üyeleri onaylayamaz. Planda santralı işaretlemeyiniz. Tarihe kara leke olarak adınızın geçmeyeceğini bekliyor, sizleri vicdani ve insani sorumluluğa davet ediyoruz.”

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 30.08.2016 07:00
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerçevre
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol